WSJ. ԱՄՆ-ը նախատեսում է նոր սահմանափակումներ մտցնել Չինաստան չիպերի և կիսահաղորդիչների արտահանման վրա
ԱՄՆ-ը մտադիր է նոր սահմանափակումներ մտցնել Չինաստան կիսահաղորդիչների և միկրոսխեմաների արտահանման համար։ Այս մասին հայտնում է The Wall Street Journal-ը ՝ հղում անելով աղբյուրներին։
Նշվում է, որ Վաշինգտոնը նախատեսում է այս շաբաթ հայտարարել նոր պատժամիջոցների մասին։ Թերթի տվյալներով ՝ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմը փորձում է համոզել երկրի գլխավոր դաշնակիցներին միանալ սահմանափակումներին։
Ավելի վաղ Reuters-ը հայտնել էր, որ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմը ցանկանում է ընդլայնել չիպսերի Չինաստան արտահանման սահմանափակումները։ Գործակալության տվյալներով ՝ առևտրի վարչությունն արգելել է KLA Corp, Lam Research Corp. and Applied Materials Inc. չիպերի արտադրության սարքավորումներ արտահանել Չինաստանի գործարաններ, որոնք արտադրում են 14 նմ կամ ավելի առաջադեմ կիսահաղորդիչներ, եթե վաճառողները լիցենզիաներ չեն ստանում:Ավելի վաղ հաղորդվում էր, որ ԱՄՆ Սենատում հանրապետականները հորդորել են Apple-ին չօգտագործել չինական արտադրության կիսահաղորդիչներ, հակառակ դեպքում ընկերությունը կլինի Կոնգրեսի «անմիջական հսկողության տակ»։