Sky News. Մեծ Բրիտանիայում պարենային ապրանքների գներն աճում են ռեկորդային արագությամբ
Սեպտեմբերին Բրիտանիայում մթերային ապրանքների արժեքը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է ռեկորդային 10,6%-ով։ Այս մասին հայտնում է Sky News հեռուստաալիքը։
«Մանրածախ առևտրով զբաղվողները պայքարում են թույլ ֆունտի, էլեկտրաէներգիայի վարձավճարների և ապրանքների համաշխարհային գների հսկայական ճնշման դեմ», — ասում է Բրիտանական մանրածախ առևտրի կոնսորցիումի գործադիր տնօրեն Հելեն Դիկինսոնը:
Նա նշել է, որ իրավիճակը բարդանում է տրանսպորտի բարձր ծախսերով, աշխատաշուկայի սղությամբ և պետական ​​ծախսերի բեռով:
Հեռուստաալիքի տվյալներով ՝ գներն աճել են հատկապես անասնակերի, պարարտանյութերի և բուսական յուղի համար։ Սակայն ամառվա շոգ եղանակը պատճառ է դարձել, որ որոշ մրգերի ու բանջարեղենի գները նվազել են։
Սեպտեմբերի 26-ին The Times թերթը, վկայակոչելով KPMG խորհրդատվական ընկերության ուսումնասիրության արդյունքները, գրել է, որ բրիտանացի բնակիչները ծախսել են իրենց խնայողությունների կեսը գների աճի պատճառով։ Պարբերականի տվյալներով ՝ բրիտանական ընտանիքը ամսական 145,5 ֆունտ ստերլինգ ավելի է ծախսում սննդի, էլեկտրաէներգիայի և հիփոթեքային վարկերի վրա, քան անցյալ տարի։