Հայաստանում նախորդ տարի նկատվել է օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների մեծ ներհոսք, այն կազմել է ՀՆԱ-ի 5.1 տոկոսը. ֆինանսների նախարար
Հնս 12, 2023 13:25
Հայաստանում նախորդ տարի նկատվել է օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների մեծ ներհոսք, այն կազմել է ՀՆԱ-ի 5.1 տոկոսը:
Այս մասին ասաց Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում Հայաստանի Հանրապետության 2022 թվականի պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունը հաստատելու մասին նախագծի ներկայացմանը:
«Ունենք օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների մեծ ներհոսք, որը կազմել է ՀՆԱ-ի 5.1 տոկոսը: Սա շատ բարձր ցուցանիշ է վերջին տարիների համար»,-ասաց նախարարը:
Ըստ նրա՝ բավականին բարձր է նաև կապիտալի կուտակման ցուցանիշը: Այսինքն՝ Հայաստանի տնտեսավարողներն իրենք են իրենց եկամուտները ներդրել իրենց կապիտալ կարողությունների զարգացման մեջ:
«Վստահ ենք, որ առաջին տարիներին կնկատենք այս ներդրումների դրական ազդեցությունը մեր տնտեսության պոտենցիալի վրա»,-հավելեց Հովհաննիսյանը: