Կառավարության աջակցության նոր ծրագիրը՝ ուղղված ազգային փոքրամասնություններին
2025 թվականին Հայաստանի պետական բյուջեից ազգային փոքրամասնությունների համար հատկացվող գումարը կավելանա մոտ 25%-ով՝ հասնելով 25 մլն դրամի։
Աջակցության ծրագրի առանձնահատկությունները
Ազգային փոքրամասնությունների աջակցության ծրագիրը գործում է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարության ներքո, և այս տարի այն կրեց մի շարք փոփոխություններ։ Ազգային փոքրամասնությունների հարցերով խորհուրդը ստացել է նոր ղեկավար, ինչը վկայում է կառավարության մեծացվող ուշադրությունը այս ուղղությամբ։ Կառավարության այս նոր ռազմավարական մոտեցումը նպատակ ունի ստեղծել նպաստավոր պայմաններ ազգային փոքրամասնությունների զարգացման համար։
Ծրագրի նպատակները և նախատեսվող միջոցառումները
2025 թվականին ծրագիրը նախատեսում է ֆինանսական աջակցություն տրամադրել 11 ազգային փոքրամասնության 15 հասարակական կազմակերպություններին։ Միջոցառումները ներառում են կիրակնօրյա դպրոցների և ամառային ճամբարների կազմակերպում, ամսաթերթերի հրատարակում, ազգային փոքրամասնությունների կայքերի ստեղծում և զարգացում, ինչպես նաև աշակերտների պատմամշակութային օջախներ այցելությունների կազմակերպում։
Այս միջոցառումների շրջանակում նպատակն է ապահովել երիտասարդների կրթությունը, պահպանել ազգային մշակույթը, և նպաստել ազգային ինքնության պահպանմանը։
Հիմնական խնդիրների վերլուծությունը և խորհրդի դերը
Ազգային փոքրամասնությունների հարցերով խորհուրդը կարևոր դեր է կատարում՝ աջակցելով և ներգրավելով կազմակերպություններին, ինչպես նաև վերլուծելով ազգային փոքրամասնությունների խնդիրները: Նոր առաջնորդությունը հնարավորություն է տալիս կառավարությանը ավելի արագ և արդյունավետ պատասխանել համայնքների կարիքներին և խնդիրներին։