«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է՝
2024 թվականի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը՝ ըստ ՀՀ ֆինանսների նախարարության, աճել է 8 տոկոսով՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։ Այս ցուցանիշը, որ հրապարակվել էր դեռևս հունվարին նախարարության Ֆեյսբուքյան էջում, ներկայացվում էր որպես տնտեսական կայուն աճի վկայություն։ Ըստ հայտարարության՝ աճի հիմնական շարժիչներն են եղել արդյունաբերությունը (4.7%), գյուղատնտեսությունը (1.6%), շինարարությունը (14.5%), առևտուրը (17.0%) և ծառայությունները (10.6%)։
Սակայն, ինչպես նշում է «Ժողովուրդ» օրաթերթը՝ ուսումնասիրելով ՀՀ Վիճակագրական կոմիտեի վերջին տվյալները, իրական վիճակը որոշակի հակասություններ է պարունակում։ Մասնավորապես, 2024 թվականի նոյեմբերին արձանագրվել է վերջին տարիների ամենացածր աճը՝ ընդամենը 1.2%։
Արդյունաբերության՝ պատմական անկում
ՏԱՑ-ի վրա ամենամեծ բացասական ազդեցությունն ունեցել է արդյունաբերության ոլորտը։ Մասնավորապես՝ արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը նոյեմբերին կրճատվել է 19%-ով։ Սա ամենամեծ անկումներից է վերջին հինգ տարիների ընթացքում և համադրելի է միայն 2020-2021 թվականների հետ՝ երբ համավարակն ու պատերազմը միաժամանակ ծանր հարված էին հասցրել տնտեսությանը։
Հատկանշական է, որ 2025 թվականի հունվար-փետրվարի պաշտոնական տվյալներն էլ վկայում են նույն միտումների մասին։ Ֆինանսների նախարարության հրապարակած վերջին զեկույցի համաձայն՝ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը աճել է 4.1 տոկոսով՝ սակայն դրա շրջանակում արդյունաբերությունն անկում է ապրել 19.4 տոկոսով, արտահանումը՝ 59.7 տոկոսով, ներմուծումը՝ 45.8 տոկոսով։
Աճի զարմանալի տվյալներ այլ ոլորտներում
Հակառակ արդյունաբերության անկմանը՝ շինարարության, առևտրի և ծառայությունների ոլորտներում արձանագրվել են բարձր աճեր։