Բուլղարիան հայտնվել է էներգետիկ ճգնաժամի շեմին
Ռուսական գազի մատակարարումից հրաժարվելու պատճառով Բուլղարիան հայտնվեց էներգետիկ ճգնաժամի եզրին. երկիրը կորցրել է պահանջվող ծավալի երկու երրորդը, որն այս պահին հնարավոր չէ փոխարինել։ Այս մասին Lenta.ru-ի հետ զրույցում ասել է Ազգային էներգետիկ անվտանգության հիմնադրամի առաջատար վերլուծաբան Իգոր Յուշկովը։
Greenpeace Polska-ի ներկայացուցիչ Մարեկ Յոզեֆյակը Onet Rano-ի եթերում կանխատեսել է գազի պակաս Լեհաստանում առաջիկա ամիսներին: Նրա խոսքով, մինչև դեկտեմբեր երկիրը բավականաչափ գազ կունենա, իսկ հետո կկանգնի 40 տոկոս դեֆիցիտի առաջ։ Սակայն, ըստ Յուշկովի, ոչ միայն Լեհաստանը կարող է բախվել լայնածավալ էներգետիկ ճգնաժամի։
«Բուլղարիան հրաժարվեց ռուսական գազից Լեհաստանի հետ միաժամանակ»,- հիշում է Յուշկովը։ Բանն այն էր, որ Բուլղարիան առաջինը պետք է անցներ «Գազպրոմի» հետ ռուբլով հաշվարկների, մինչդեռ մյուս երկրները ժամանակ ունեին մտածելու մինչև մայիս-հունիս ամիսները։ Նրանք համոզեցին Բուլղարիային հրաժարվել, համերաշխություն դրսևորել, ինչը և արեց երկիրը։ Մյուս պետությունները հետո մտափոխվեցին, և Բուլղարիան խաբվեց գազի պակասով»։ Ըստ վերլուծաբանի ՝ պետությունը տարեկան սպառում է երեք միլիարդ խորանարդ մետր գազ։ Երկիրը ստանում է մեկը Ադրբեջանից, ևս երկուսը ՝ Ռուսաստանից։ Ստացվում է, որ Բուլղարիան կորցրել է իրեն անհրաժեշտ ծավալի երկու երրորդը։ Նա պարզաբանել է, որ գազը Բուլղարիայի տարածքով տարանցվում է Հունաստան, Հյուսիսային Մակեդոնիա, Հունգարիա, Ռումինիա և Ավստրիա։ Քիչ հավանական է թվում, որ ձմռանը սակավության դեպքում երկիրն ազատ տարանցիկ անցնի այլ նահանգներ։ Նա նաև հավելել է, որ մերձբալթյան երկրները կարող են բախվել էներգետիկ ճգնաժամի որոշակի ռիսկերի։
Ավելի վաղ Լեհաստանի նախկին փոխվարչապետ և էկոնոմիկայի նախկին նախարար Յանուշ Պիեխոչինսկին երկիրը «թանկ ձմեռ» էր կանխատեսել ՝ ածխի արժեքի պատճառով։ Նրա խոսքով, երկու տարի շարունակ ոչ ոք չի հետևել, որ առևտրում, հանքերում, էլեկտրակայաններում ածխի պաշարները նվազել են 84 տոկոսով։