Հոկտեմբերի 24-ին Երևանում կայացավ Tashir Arena-ի հանդիսավոր բացման արարողությունը. այն այսօր նոր սերնդի մշակութային և ժամանցային ինքնատիպ համալիր է, որը կառուցվել է միջազգային լավագույն չափանիշներին համապատասխան։
ETERNIA շոուի պրեմիերան դարձավ միջոցառման պայծառ կետն ու Երևանի կրկեսի նոր դարաշրջանի խորհրդանիշը, որն այժմ իր տեխնիկական հագեցվածությամբ և հնարավորություններով չի զիջում աշխարհի առաջատար արենաներին։
Տոնական երեկոյի սկիզբը խորհրդանշական էր․ Տաթևիկ Կարապետյանը բացեց արենայի դռները՝ հրավիրելով առաջին հյուրերին նոր տարածք։ Բացման արարողությանը ներկա էին մշակույթի և բիզնեսի ներկայացուցիչներ, բարեգործական կազմակերպությունների և մեդիա ոլորտի ներկայացուցիչներ, շոու-բիզնեսի աստղեր, արտիստներ և բլոգերներ։ Հարյուրավոր հյուրեր դարձան այն եզակի վայրի ծննդյան ականատեսը, որտեղ միաձուլվում են արվեստը, տեխնոլոգիաներն ու տաղանդը։
Հյուրերին սպասում էր տպավորիչ տոնական ծրագիր։ Երեկոյի կուլմինացիան դարձավ ETERNIA շոուի պրեմիերան. ներկայացում, որի վրա աշխատել է ավելի քան հարյուր արտիստներից կազմված ստեղծագործական խումբը։ Այն դարձավ նոր Արենայի յուրատեսակ այցեքարտը։ Տարիներ շարունակ իրականացված ինտենսիվ փորձերը հնարավորություն տվեցին ստեղծել մի ներկայացում, որը ջնջում է կրկեսային արվեստի, թատրոնի և ժամանակակից մուլտիմեդիա տեխնոլոգիաների սահմանները՝ հանդիսատեսի համար բացահայտելով հնարավորի նոր հորիզոններ։ Շոուն ստեղծվել է հատուկ Tashir Arena-ի համար այնպես, որ օգտագործվեն նոր բեմի բոլոր տեխնիկական հնարավորությունները. շարժական հարթակները, ժամանակակից լուսային և ձայնային համակարգերը, մուլտիմեդիա պրոյեկցիաներն ու մեխանիկական էֆեկտները ստեղծում են հանդիսատեսի լիակատար ներգրավվածություն ներկայացման աշխարհում:
«Այսօր մենք բացում ենք Tashir Arena-ի դռները. սա ոչ թե պարզապես նոր հարթակ է, այլ վայր, որը դառնալու է Հայաստանի մշակութային կյանքի կենտրոնը։ Այստեղ միաձուլվում են արվեստը, ներշնչանքը, բացառիկ տաղանդը և սերը մեր երկրի հանդեպ։ Այս նախագիծը հնարավոր դարձավ թիմի անսահման նվիրումի շնորհիվ, և ես հպարտ եմ, որ մեր երազանքը իրականություն դարձավ։ Չնայած բոլոր դժվարություններին՝ մենք հավատում ենք արվեստի ուժին, բարությանը, որը միշտ հաղթում է», - ասաց Տաթևիկ Կարապետյանը՝ բեմից տալով շոուի մեկնարկը։
Իր խոսքում Տաթևիկը դիմեց նաև իր հորը՝ Սամվել Կարապետյանին, շնորհակալության և երախտիքի խոսքեր հայտնելով նրա անզիջում ճանապարհի համար։ Նա ընդգծեց, որ հենց հոր սկզբունքայնությունն ու հաստատակամությունն են թույլ տվել կյանքի կոչել այս իսկապես շքեղ երազանքի նախագիծը։
Հանդիսավոր բացումից մի քանի օր առաջ Տաթևիկ Կարապետյանի նախաձեռնությամբ կազմակերպվել էր բարեգործական նախապրեմիերային դիտում հատուկ հյուրերի համար։ Նոր ներկայացման առաջին հանդիսատեսները դարձան նրանք, ովքեր հատկապես ջերմության և հոգատարության կարիք ունեն՝ բազմազավակ ընտանիքներ և Արցախից տեղահանված ընտանիքներ, վետերաններ, սահմանափակ հնարավորություններ ունեցող մարդիկ և բարեգործական հիմնադրամների շահառուներ։ Նրանցից շատերի համար այդ երեկոն իրական տոն դարձավ՝ լցված լույսով, երաժշտությամբ և բարության հանդեպ հավատով։
Սա Tashir Arena-ում անցկացված առաջին բարեգործական նախաձեռնությունը չէր։ Օգոստոսի 18-ին կայացավ «Երեխաները՝ երեխաների համար» բարեգործական համերգը։ Այն անցկացվեց որպես հատուկ միջոցառում, որը կազմակերպվել էր «Տաշիր» բարեգործական հիմնադրամի նախագահ Սամվել Կարապետյանի անձնական որոշմամբ, որը որոշել էր իր 60-ամյակը նվիրել երեխաներին։ Նրա խնդրանքով նոր Արենայի դռները առաջին անգամ բացվեցին ավելի քան 1200 փոքրիկ հանդիսատեսների առջև՝ Հայաստանի տարբեր համայնքներից, որոնց թվում էին՝ բազմազավակ ընտանիքներ, Արցախից տեղահանված ընտանիքներ, ինչպես նաև այն հերոսների և զինծառայողների երեխաներ, ովքեր զոհվել կամ տուժել են մարտական գործողությունների հետևանքով։
Հոկտեմբերի 25-ից ETERNIA շոուն հասանելի կլինի բոլոր հանդիսատեսների համար։ Տոմսերն արդեն վաճառքում են առցանց և համալիրի տոմսարկղերում։ Ներկայացումները կանցկացվեն շաբաթական երեք անգամ, իսկ որոշակի օրերին՝ երկու անգամ՝ ցերեկային և երեկոյան ցուցադրություններով։
Լրացուցիչ տեղեկատվություն
Տաթևիկ Կարապետյան
«Տաշիր» ընկերությունների խմբի առաջին փոխնախագահ, բարեգործ։ Luminar-X իմերսիվ արտ-տարածքի հեղինակն ու հիմնադիրն է, ETERNIA շոուի հեղինակն ու գաղափարական առաջնորդը։
2015 թվականից իրականացնում է բարեգործական ծրագրեր Հայաստանում։ 2018 թվականին նախաձեռնեց լուսանկարիչ Իլյա Վարդանյանի «Երազներ Հայաստանի մասին» ցուցահանդեսը, որն անցկացվեց Մոսկվայի Մուլտիմեդիա Արվեստի Թանգարանում և մեծ հաջողություն ունեցավ։ Նույն թվականին աջակցեց հայկական ժամանակակից արվեստի Extension.AM ցուցահանդեսին, որը ներկայացվեց «Տրիումֆ» պատկերասրահում։ Garage ժամանակակից արվեստի թանգարանի հովանավորն է։
Հայաստանի ամենամեծ բազմաֆունկցիոնալ հարթակի՝ Tashir Arena-ի գաղափարի և գեղարվեստական կոնցեպցիայի հեղինակն է, համակարգում է համալիրի ողջ ստեղծագործական բովանդակությունը, ձևավորումն ու մշակութային նախաձեռնությունները:
Tashir Arena-ի մասին
Tashir Arena-ն Հայաստանի ամենախոշոր բազմաֆունկցիոնալ հարթակն է, որը կառուցվել է միջազգային ստանդարտներին համապատասխան։ Սա ժամանակակից կենտրոն է, որտեղ համակցվում են հանդիսատեսային մշակույթը և առաջատար տեխնոլոգիաները՝ դառնալով նոր առանցքային գրավչության կետ տարածաշրջանային և միջազգային մակարդակի միջոցառումների համար։
Tashir Arena-ն ստեղծում է աննախադեպ հնարավորություններ տարբեր ձևաչափերի միջոցառումների կազմակերպման համար՝ շքեղ շոուներից և համերգներից մինչև սպորտային մրցումներ՝ բարձրացնելով երկրի մշակութային և իրադարձային օրակարգը նոր մակարդակի։
ETERNIA շոուի մասին
ETERNIA-ն այն աշխարհն է, որտեղ իրականության սահմաններն անհետանում են, իսկ երևակայությունը ձև է ստանում։ Ձեզ սպասվում է պատմություն վերափոխման, սիրո և որոնումների մասին՝ պատմված երաժշտության, լույսի և անհավանական հնարքների լեզվով։ Մտնելով ETERNIA-ի անսովոր աշխարհը՝ սովորական երիտասարդը հանդիպում է հրաշալի Նիմֆային, ով նվաճում է նրա սիրտը։ Նրա համար երիտասարդը պատրաստ է ամեն ինչի, նույնիսկ վտագավոր ճանապարհորդության՝ դեռևս չբացահայտված տարածքներով։ Իր ուղեկցող իմաստուն Պապի՝ ETERNIA-ի գաղտնիքների պահապանի հետ միասին հերոսը կանցնի չորս տարրերի փորձությունների միջով, կհանդիպի ֆանտաստիկ արարածների և կբախվի անհավանական խոչընդոտների։
Իսկ թե ինչով ավարտվի ամենը, չգիտենք… կամ գուցե չի ավարտվի։ Կիմանաք շոուի ընթացքում։
ETERNIA շուուի տոմսերը կարելի է ձեռք բերել Tashir Arena-ի https://tashirarena.am/ կայքի միջոցով , ինչպես նաև Արենայի տոմսարկղերում
«Տաշիր» ընկերությունների խմբի մասին
«Տաշիր» ընկերությունների խումբը 1999 թվականին հիմնադրվել է գործարար Սամվել Կարապետյանի կողմից և հանդիսանում է Հայաստանի ամենամեծ մասնավոր դիվերսիֆիկացված հոլդինգներից մեկը։ Խմբին պատկանում է ավելի քան 200 ընկերություն, որոնք գործում են տնտեսության տարբեր ոլորտներում՝ ներառյալ շինարարությունը, էներգետիկան, դևելոփմենտը, արդյունաբերությունը, առևտուրը, ֆինանսները, բժշկությունը և տեղեկատվական տեխնոլոգիաները։ Աշխատակիցների ընդհանուր թիվը գերազանցում է 45 հազարը, իսկ ներկայության աշխարհագրությունն ընդգրկում է ավելի քան 50 քաղաք Ռուսաստանում, ԱՊՀ-ում և այլ երկրներում։
«Տաշիր»-ը հանդիսանում է Հայաստանի ամենամեծ մասնավոր ներդրողներից մեկը՝ համակարգված աջակցություն ցուցաբերելով սոցիալական, մշակութային և ենթակառուցվածքային նախաձեռնություններին։ Խմբի գործունեությունը Հանրապետությունում ընդգրկում է կարևոր ոլորտներ և ազդում է երկրի տնտեսության և հասարակության առօրյա կյանքի վրա՝ մասնավորապես էներգետիկայի, արդյունաբերության, շինարարության և քաղաքային ենթակառուցվածքի ոլորտներում։
2015 թվականին «Տաշիր»-ը ձեռք բերեց «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությունը և սկսեց երկրի էներգետիկ համակարգի լայնածավալ արդիականացումը։ Անշարժ գույքի և դևելոփմենտի ոլորտում իրականացվել են ազգային նշանակության նախագծեր՝ ներառյալ «Rio Mall» և «Dalma Garden Mall» առևտրի և զվարճանքի կենտրոնների շինարարությունը, Երևանի Tashir Street-ը և Երևանի կրկեսի վերակառուցումը, որը 2025 թվականին կբացվի Tashir Arena բրենդի ներքո։
Ընկերությունը ակտիվորեն ներգրավված է նաև սոցիալական և բարեգործական ծրագրերում՝ աջակցություն ցուցաբերելով կրթության և առողջապահության ոլորտներում, օգնելով անապահով ընտանիքներին և պատերազմի հետևանքով տուժածներին, կառուցելով դպրոցներ, մանկապարտեզներ, հիվանդանոցներ, նպաստելով մշակութային հուշարձանների վերականգնմանը և ենթակառուցվածքների զարգացմանը։

Яркий старт новой истории: торжественное открытие Tashir Arena
24 октября в Ереване торжественно открылась Tashir Arena — уникальный культурно-развлекательный комплекс нового поколения, построенный по лучшим международным стандартам. Премьера шоу ETERNIA стала ярким акцентом события и символом новой эпохи Ереванского цирка, который теперь по техническому оснащению и возможностям не уступает ведущим аренам мира.
Праздничный вечер начался с символического момента: Татевик Карапетян лично распахнула двери арены, приглашая первых гостей в новое пространство. На открытии собрались представители культуры и бизнеса, благотворительных организаций и медиа, звёзды шоу-бизнеса, артисты и блогеры. Сотни гостей стали свидетелями рождения уникальной арены, где искусство, технологии и талант соединяются воедино.
Гостей ожидала впечатляющая праздничная программа. Кульминацией мероприятия стала премьера шоу ETERNIA — представление, над которым работала команда из более ста артистов, ставшим визитной карточкой новой Арены. Годы интенсивных репетиций позволили создать представление, которое стирает границы между цирковым искусством, театром и современными мультимедийными технологиями, демонстрируя зрителям новые грани возможного. Шоу создано специально для Tashir Arena так, чтобы максимально использовать все технические возможности новой сцены: движущиеся платформы, современное световое и звуковое оборудование, мультимедийные проекции и механические эффекты создают полноценное погружение зрителя в мир спектакля.
«Сегодня мы открываем двери не просто новой площадки, а пространства, которое станет сердцем культурной жизни Армении. Здесь встречаются искусство, вдохновение, необыкновенный талант и любовь к нашей стране. Этот проект стал возможен благодаря невероятной самоотдаче команды, и я горжусь, что наша мечта воплотилась в реальность. Несмотря на все трудности, мы верим в силу искусства, в добро, которое всегда побеждает», — сказала Татевик Карапетян со сцены, предваряя начало шоу.
Также в своей речи Татевик обратилась к своему отцу, Самвелу Карапетяну, со словами глубокой благодарности и признания за его бескомпромиссный путь. Она отметила, что именно его принципиальность и настойчивость позволили воплотить в жизнь этот поистине грандиозный проект мечты.
За несколько дней до торжественного открытия по инициативе Татевик Карапетян был проведен благотворительный предпремьерный показ для особых гостей. Первыми зрителями нового представления стали те, кто особенно нуждается в тепле и заботе: многодетные семьи и семьи из Арцаха, ветераны, люди с инвалидностью и подопечные благотворительных фондов. Для многих из них этот вечер стал праздником, наполненным светом, музыкой и верой в добро.
Это не первая благотворительная акция в стенах Tashir Arena. Так, 18 августа состоялся благотворительный концерт «Дети — детям». Он прошел как специальное событие до официального открытия, организованное по личному решению президента благотворительного фонда «Ташир» Самвела Карапетяна, который решил посвятить своё 60-летие детям. По его просьбе двери новой Арены на один вечер впервые открылись для более чем 1200 юных зрителей со всей Армении: из многодетных семей, семей из Арцаха, а также детей героев, отдавших жизнь за Родину, и детей военнослужащих, пострадавших в результате боевых действий.
С 25 октября шоу ETERNIA станет доступным для всех зрителей. Билеты уже в продаже онлайн и кассах комплекса. Представления будут проходить три раза в неделю, а в некоторые дни состоятся два сеанса — дневной и вечерний.
Информационная справка:
Татевик Карапетян
Первый вице-президент группы компаний «Ташир», меценат. Автор и создатель иммерсивного арт-пространства Luminar-X, автор и идейный вдохновитель шоу ETERNIA.
C 2015 года реализует благотворительные проекты в Армении. В 2018 году выступила инициатором фотовыставки выставки «Сны об Армении», прошедшей с большим успехом в Мультимедиа Арт Музее в Москве. В том же году поддержала выставку современного искусства Армении Extension.AM в галерее «Триумф». Патрон музея современного искусства «Гараж».
Является автором идеи и художественной концепции Tashir Arena, крупнейшей многофункциональной площадки Армении, курируя всё творческое содержание, оформление и культурные инициативы комплекса.
О Tashir Arena
Tashir Arena – крупнейшая многофункциональная площадка Армении, созданная по стандартам мировых арен. Это современный центр, объединяющий культуру зрелищ и передовые технологии призванный стать новой ключевой точкой притяжения для событий регионального и международного уровня. Tashir Arena создает беспрецедентные возможности для организации различных мероприятий: грандиозных шоу, концертов и спортивных соревнований, выводя культурную и событийную афишу страны на новый уровень.
О шоу ETERNIA:
ETERNIA – мир, где стираются границы реальности, а воображение обретает форму. Вас ждёт история о преображении, любви и поиске, рассказанная языком музыки, света и невероятных трюков. Попав в загадочную ETERNIA, обычный юноша встречает прекрасную Нимфу, которая покоряет его сердце. Ради неё он готов на всё, даже отправиться в опасное путешествие по неизведанным землям. Вместе со своим проводником, мудрым Дедом – хранителем тайн ETERNIA, – герой пройдет через испытания четырьмя стихиями, встретит фантастических существ и столкнется с невероятными препятствиями. А чем все закончится? А может и не закончится…. Вы узнаете на шоу!
Билеты на шоу ETERNIA можно приобрести на сайте Tashir Arena https://tashirarena.am/ и в кассах площадки.
О группе компаний «Ташир»
Группа компаний «Ташир» — один из крупнейших частных диверсифицированных холдингов, основанный в 1999 году предпринимателем Самвелом Карапетяном. В состав группы входят более 200 компаний, работающих в различных отраслях экономики, включая строительство, энергетику, девелопмент, промышленность, торговлю, финансы, медицину и ИТ. Общая численность сотрудников превышает 45 тысяч человек, а география присутствия охватывает более 50 городов в России, странах СНГ и за рубежом.
«Ташир» является одним из крупнейших частных инвесторов в Армении, системно поддерживающим социальные, культурные и инфраструктурные инициативы. Деятельность группы в республике охватывает ключевые сектора и оказывает значительное влияние на экономику и повседневную жизнь страны — в частности, энергетику, промышленность, строительство и городскую инфраструктуру.
В 2015 году «Ташир» приобрёл компанию «Электрические сети Армении», запустив масштабную модернизацию энергетической системы страны. В сфере недвижимости и девелопмента реализованы проекты национального масштаба, включая строительство торгово-развлекательного центра «Рио Молл», «Далма Гарден Молл», Tashir Street в Ереване и реконструкцию Ереванского цирка, который откроется в 2025 году под брендом Tashir Arena. Компания также активно участвует в социальных и благотворительных программах: оказывает поддержку в сферах образования и здравоохранения, помогает семьям малоимущих, пострадавших в результате военных действий, строит школы, детские сады, больницы, содействует восстановлению памятников культуры и развитию инфраструктуры.