Նավթային հանքավայրերի սպասարկման հսկան ակտիվացրել է իր աշխատանքը Ռուսաստանում. Reuters
Ռուսաստանում նավթի հանքավայրերի սպասարկման խոշորագույն ընկերության SLB (նախկին Schlumberger) գործունեությունը ակտիվացել է։ Այն զգալիորեն ավելացրել է եկամուտը այն բանից հետո, երբ բազմաթիվ մրցակիցներ լքել են երկիրը, հայտնում է Reuters-ը ՝ հղում անելով աղբյուրներին և ընկերության փաստաթղթերին։
Հրապարակումը վերաբերում է Ռուսաստանի Դաշնության տարածքում և Կենտրոնական Ասիայի նահանգներում գործող SLB ստորաբաժանման եկամուտների աճին երրորդ եռամսյակում նախորդի համեմատ 25%-ով։ Սա 12%-ով և 11%-ով բարձր է ընկերության այլ մասնաճյուղերի մակարդակներից ՝ համապատասխանաբար Ասիայում և Մերձավոր Արևելքում և Հյուսիսային Աֆրիկայում։
Գործակալության տվյալներով՝ ընկերությունը չորրորդ եռամսյակի համար Ռուսաստանում ռեկորդային ցուցանիշներ է կանխատեսում։ Անցյալ տարվա գարնանը Շլումբերգերը հայտարարեց Ռուսաստանում նախագծերում ներդրումները դադարեցնելու և ձեռնարկություններում տեխնոլոգիաների տեղակայումը դադարեցնելու պլանների մասին: Նավթային հանքավայրերի սպասարկման խոշորագույն ընկերությունները՝ Halliburton և Baker Hughes, կրճատել են իրենց բիզնեսը Ռուսաստանում: Նրանք մեծ քառյակի մի մասն են: Մնացած ընկերությունները ՝ Weatherford-ը և SLB-ն, մնացին երկրում: Սակայն առաջինը որոշեց կրճատել իր մասնակցությունը եւ խզեց մի շարք պայմանագրեր։