Եվրոպան գնում է ռեկորդային ծավալի դիզվառելիք
Եվրոպական երկրները ռեկորդային ծավալներով դիզվառելիք են գնում Ռուսաստանից Եվրոպա նավթամթերքների մատակարարման արգելքի ուժի մեջ մտնելու մոտալուտ պայմաններում։ Այս մասին հայտնում է Politico-ն ՝ վկայակոչելով Refinitiv-ի տվյալները։
Եվրոպական անհանգստությունները աստիճանաբար թուլանում են, քանի որ եվրոպական դիզելային վառելիքի ներմուծումը 2022 թվականի դեկտեմբերին հասել է ռեկորդային բարձր մակարդակի ՝ մինչև 8,2 միլիոն տոննա,- նշում է հրատարակությունը։ Շուկայի փորձագետները համակարծիք են եղել, որ առաջիկա ամիսներին վառելիքի պակաս չի լինի, քանի որ Եվրոպան ապահովագրության համար բավարար ծավալներ է գնել։ Ուստի մարզը հստակ հույսեր ունի, որ ձմռանը հնարավոր կլինի դիմանալ։
Վերլուծաբանները համարում էին, որ Քուվեյթը և Սաուդյան Արաբիան դարձան Եվրոպայի նոր գործընկերները Ռուսաստանից դիզվառելիքը փոխարինելու հարցում։ Հաշվի առնելով, որ Եվրոպայում վերամշակման հզորություններ չկան, ԵՄ-ն փնտրում է մատակարարումների այլընտրանքային աղբյուրներ: Չնայած այն հանգամանքին, որ դիզվառելիքի ճգնաժամն անցել է, իրավիճակը կարող է փոխվել գարնանը, երբ դրա պաշարները կնվազեն, իսկ գները կտրուկ կբարձրանան։
Հոկտեմբերի կեսերին Bloomberg-ը, հղում անելով աղբյուրներին, հայտնել էր, որ Նիդեռլանդները նախատեսում է մի քանի միլիոն բարել դիզվառելիք գնել մինչև ձմեռային շրջանը։