Ռուսական հեղուկ բնական գազի ներմուծմամբ Եվրոպան առաջ է անցել Ասիայից․ Ведомости
Ռուսաստանը հեղուկ գազի ընդհանուր արտահանումը 2022 թվականի հունվար-նոյեմբերին տարեկան կտրվածքով ավելացրել է 9 տոկոսով ՝ մինչև 40 միլիարդ խորանարդ մետր։ Այս մասին գրում է Ведомости-ն ՝ հղում անելով B1 խորհրդատվական ընկերության (Ռուսաստանում նախկին EY) հետազոտությանը։
Ուսումնասիրությունից հետեւում է, որ տարեսկզբից Ռուսաստանից գազի մատակարարումների առումով Եվրոպան առաջ է անցել Ասիայից։ Ըստ հաշվարկների ՝ արտահանումը Եվրոպա (ներառյալ Մեծ Բրիտանիան և Թուրքիա) 11 ամսվա ընթացքում աճել է 22 տոկոսով ՝ հասնելով 20 միլիարդ խորանարդ մետրի։Եվրամիության (Եվրամիության) երկրներից բեռնափոխադրումները Բելգիա աճել են 110 տոկոսով ՝ հասնելով մոտ 5 միլիարդ խորանարդ մետրի, Ֆրանսիա ՝ ավելի քան 50 տոկոսով ՝ մինչև 7,3 միլիարդ խորանարդ մետր և Իսպանիա ՝ ավելի քան 40 տոկոսով ՝ մինչև 4,5 միլիարդ խորանարդ մետր: Նաև հունվար-նոյեմբերին Ռուսաստանը վերսկսել է LNG-ի մատակարարումները Թուրքիա, Իտալիա և Հունաստան ՝ այդ երկրներ արտահանելով մոտ 400 մլն խմ։ Անցյալ տարի այս տարածքներից արտահանում չի եղել։
Այնուամենայնիվ, տարածաշրջանի ոչ բոլոր երկրներն են ավելացրել ռուսական LNG-ի գնումները։ Ռուսաստանից Նիդեռլանդներ արտահանումը, ըստ վերլուծաբանների, կրճատվել է 12 տոկոսով ՝ հասնելով գրեթե 2,3 միլիարդ խորանարդ մետրի, դեպի Մեծ Բրիտանիա ՝ ավելի քան 80 տոկոսով ՝ մինչև 400 միլիոն խմ (առաքումները դադարեցվել են մարտ-ապրիլին), դեպի Լիտվա ՝ 74-ով։