Համաշխարհային բանկի խումբը կաջակցի աշխատատեղերի և դիմակայունության զարգացմանը Հայաստանում
Համաշխարհային բանկի (ՀԲ) խմբի գործադիր տնօրենների խորհուրդը հաստատել է Հայաստանի հետ նոր հնգամյա «Երկրի գործընկերության շրջանակը» (ԵԳՇ): Ծրագիրը նախատեսում է նվազեցնել աղքատությունը եւ խթանել բարգավաճումը՝ կենտրոնանալով աշխատատեղերի ստեղծման, մարդկային կապիտալի զարգացման եւ դիմակայունության ուժեղացման վրա:
ՀԲ հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Կարոլին Գեգինատը շեշտել է, որ այս նոր շրջանակը հանդիսանում է Հայաստանի ավելի դիմակայուն եւ ներառական տնտեսություն կառուցելու հանձնառության վկայություն: «Մենք նպատակ ունենք բարելավել հայերի կյանքի որակը եւ օգնել երկրին հաղթահարել ապագա մարտահրավերները»,- նշել է նա:
ՀԲ խումբը ակնկալում է $1 միլիարդի ֆինանսավորում առաջիկա հինգ տարվա ընթացքում: Միջոցները հիմնականում ուղղվելու են բարեփոխումներին, որոնք կմոբիլիզացնեն մասնավոր կապիտալը Վերակառուցման եւ զարգացման միջազգային բանկի (ՎԶՄԲ), Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (ՄՖԿ) եւ Բազմակողմ ներդրումների երաշխավորման գործակալության (ԲՆԵԳ) համատեղ ջանքերով:
ՄՖԿ-ն պլանավորում է ներդրումներ կատարել ենթակառուցվածքներում եւ տնտեսության իրական հատվածներում, ներառյալ պետական-մասնավոր գործընկերությունները: Նախատեսվում է $500-700 միլիոնի ներդրում՝ կենտրոնանալով «կանաչ» էներգիայի, ջրային ռեսուրսների, կապի եւ տրանսպորտի զարգացման վրա: ՄՖԿ-ն նաեւ աշխատում է ֆինանսական հաստատությունների հետ՝ խթանելու կայուն ֆինանսական գործիքները, ներառյալ՝ «կանաչ» պարտատոմսերը:
Ծրագիրը ներառում է նաեւ թվային տնտեսության զարգացումը՝ հնարավորություն տալով բիզնեսներին եւ մասնավոր հատվածին ներդրում կատարել նորարարական եւ կայուն նախագծերում: Նպատակն է առաջացնել տնտեսական աճ եւ ապահովել երկարաժամկետ զարգացում:
Համաշխարհային բանկի նոր ռազմավարությունը խոստանում է զգալի ազդեցություն ունենալ Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական զարգացման վրա՝ միաժամանակ խթանելով մասնավոր հատվածի մասնակցությունը եւ ամրապնդելով երկրի դիմակայունությունը։