• Բայանդուր-Գյումրի ճանապարհի 9.923 կմ հատվածը,
• Վանաձոր-Ալավերդի-Դսեղ ճանապարհի 7.54 կմ հատվածը,
• Արզական-Աղվերան ճանապարհի 6.8 կմ հատվածը,
• Պտղնիում՝ 0.64 կմ երկարությամբ մետաղական արգելափակոցների տեղադրումը:
Նախատեսված է ընդհանուր 123 կմ ճանապարհների վերականգնում 2024 թվականին, ինչը ներառում է նաև ճանապարհային անվտանգության մակարդակի բարձրացում:
Կառավարությունը 50 մլն եվրո վարկ կվերցնի
Կառավարությունը հավանություն տվեց Ասիական զարգացման բանկի հետ «Հարկաբյուջետային կայունության և ֆինանսական շուկաների զարգացման» ծրագրի երկրորդ ենթածրագրի վարկային համաձայնագիրը վավերացնելու նախագծին։
Այս քայլով նախատեսվում է ապահովել 2024թ. բյուջեի պակասուրդի ֆինանսավորումը, որի համար բյուջեով նախատեսվել է ներգրավել 50 մլն եվրո վարկ ԱԶԲ-ից։
Ոստիկանության բարեփոխումների նոր ռազմավարություն
Ոստիկանության բարեփոխումների 2024-2026 թվականների ռազմավարությունն ուղղված է կառույցի արդյունավետության բարձրացմանը: Ստորև նշված են հիմնական ուղղությունները.
1. Ոստիկանության կառավարման նոր մոդել՝ ներառելով համայնքային ոստիկանության, պարեկային ծառայության և քրեական ոստիկանության վերակազմավորում:
2. Մարդկային ռեսուրսների նոր համակարգ՝ ներառելով աշխատակազմի վերապատրաստման, բարեվարքության ամրապնդման, կանանց ներգրավման և կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցման ծրագրեր:
3. Հանրապետական օպերատիվ կառավարման կենտրոնի՝ 112 համակարգի ստեղծում մինչև 2026 թվականը:
4. Հանցավորության կանխարգելման ռազմավարություն՝ մարդու իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմների բարելավմամբ:
5. Հասարակության հետ փոխադարձ կապի բարելավում, ներառյալ՝ ոստիկանության աշխատանքների հանրային հարցումներով չափելի արդյունքների ներկայացում:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է բարեփոխումների թափանցիկությունը և ուժի կիրառման միասնական և հասկանալի ստանդարտների ներդրումը՝ նշելով, որ հանրային վստահությունը առանցքային նշանակություն ունի բարեփոխումների հաջողության համար։
Հեղեղների դեմ պայքար և գետերի էկոհամակարգերի վերականգնում
Կառավարությունն ընդունել է որոշում՝ 150 մլն դրամ հատկացնելով Լոռու մարզին և 70 մլն դրամ՝ Տավուշի մարզին՝ հեղեղների հետևանքների վերացման համար: Նախատեսվում է.