Անցեք մաքսային վերահսկողությունը հեշտությամբ՝ նոր QR կոդերի համակարգի միջոցով
Հայաստան ժամանողների համար մաքսային գործընթացներն այժմ ավելի պարզ են և հարմար՝ շնորհիվ նոր ներկայացված «կանաչ ուղի» և «կարմիր ուղի» ցուցանակների, որոնք ներառում են QR կոդեր:
Պետական եկամուտների կոմիտեն (ՊԵԿ) և «Արմենիա միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ-ն համատեղ իրականացնում են նորարարական քայլեր՝ ուղևորների մաքսային սպասարկումն ավելի արդյունավետ դարձնելու նպատակով:
Ինչպե՞ս է գործում նոր համակարգը
Օդանավակայանում տեղադրված լուսավորված «կանաչ ուղի» և «կարմիր ուղի» ցուցանակները հնարավորություն են տալիս հեշտությամբ կողմնորոշվել մաքսային ընթացակարգերի հարցում: Այս ցուցանակները համալրված են QR կոդերով, որոնք, սկանավորելով, ուղևորներին ուղղորդում են համապատասխան մաքսային օրենքներին ու կանոնակարգերին ծանոթանալու: Հիմնական տեղեկատվությունը ներառում է սահմանված կանոնները՝ ներմուծվող և արտահանվող ապրանքների համար:
«Կանաչ» և «Կարմիր» ուղիների միջև տարբերությունը
1. Կանաչ ուղի՝ այն ուղևորների համար, ովքեր չեն տեղափոխում ապրանքներ, որոնք հարկ են ենթակա մաքսային հայտարարագրման: Այս ուղին հնարավորություն է տալիս արագ անցնել մաքսային վերահսկողությունը:
2. Կարմիր ուղի՝ նախատեսված այն ուղևորների համար, ովքեր ներմուծում են ապրանքներ, որոնք պետք է հայտարարագրվեն: Սա ապահովում է, որ բոլոր անհրաժեշտ գործընթացները կատարվեն, ինչը նվազեցնում է թյուրիմացությունների և խնդիրների հնարավորությունը մաքսային հսկողության ժամանակ:
Ինչպե՞ս օգտվել QR կոդերից
QR կոդերը ուղղակիորեն կապում են մաքսային ոլորտի իրավական փաստաթղթերին, որոնք կօգնեն ուղևորներին հստակ պատկերացում կազմել իրենց իրավունքների և պարտականությունների մասին: Առանց անհրաժեշտության բարդ ֆորմալ գործընթացների միջոցով, տեղեկատվությունը հասանելի է մի քանի վայրկյանում՝ ուղևորների սարքավորումներով:
Ինչու՞ է սա կարևոր
Այս նորարարական համակարգը նախատեսված է մաքսային ընթացակարգերի պարզեցման, գործառնական արդյունավետության բարձրացման և ուղևորների հարմարավետության ապահովման համար: QR կոդերի օգտագործումը թույլ է տալիս արագ և հասկանալի տեղեկություններ տրամադրել, ինչը հատկապես կարևոր է այն անձանց համար, ովքեր առաջին անգամ են հանդիպում մաքսային գործընթացներին:
Այս համակարգը չի միայն օգնում ուղևորներին՝ ապահովելով հստակ տեղեկատվություն, այլ նաև կրճատում է չարաշահումների ու թյուրիմացությունների հնարավորությունը: Մաքսային հայտարարագրումը դառնում է ավելի թափանցիկ, ինչը նպաստում է ամբողջ համակարգի բարելավմանը և գործընթացների պարզեցմանը:
Նոր «կանաչ» և «կարմիր» ուղիների ցուցանակների ու QR կոդերի համակարգը բերում է հարմարավետություն և արդյունավետություն Հայաստանի մաքսային համակարգում: Սա մեծ քայլ է առաջ դեպի թվային և ժամանակակից մաքսային ծառայություններ, որոնք նպաստում են ինչպես ուղևորների, այնպես էլ մաքսային մարմինների աշխատանքին: