Տնտեսական ակտիվությունը տարվա վերջին ամիսներին զգալիորեն արագացավ, դրամական փոխանցումները վերականգնվեցին, գնաճը մնաց վերահսկելի միջակայքում, իսկ ֆինանսական համակարգը պահպանեց կայունությունը։ Միաժամանակ արտաքին առևտրի ոլորտում արձանագրվեց առաջին տարեկան անկումը 2020 թվականից ի վեր՝ պայմանավորված վերաարտահանման գործոնի թուլացմամբ։
Տնտեսական աճի արագացում՝ արդյունաբերության և շինարարության հաշվին
Դեկտեմբերին տնտեսական ակտիվության աճը կտրուկ բարձրացավ՝ կազմելով 14․4% (տարեկան կտրվածքով), նոյեմբերի 11․5%-ի համեմատ։ Այս աճը հիմնականում պայմանավորված էր արդյունաբերության և շինարարության ոլորտների բարձր դինամիկայով։
Արդյունաբերության ծավալներն ընդլայնվեցին 38․6%-ով։ Մշակող արդյունաբերությունում արձանագրվեց 43․3% աճ, հիմնականում՝ հիմնական մետաղների արտադրության հաշվին։ Հանքարդյունաբերության ոլորտում աճը կազմեց 34․9%։ Երկու ամիս անընդմեջ անփոփոխ մնալուց հետո դեկտեմբերին 13%-ով աճեց նաև էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը։
Շինարարությունը պահպանեց բարձր ակտիվությունը՝ արձանագրելով 20․5% տարեկան աճ։
Ծառայությունների ոլորտում (առանց առևտրի) աճի տեմպը որոշ չափով դանդաղեց՝ կազմելով 8․2%՝ նախորդ ամսվա 11․2%-ի համեմատ։ Միաժամանակ մեծածախ և մանրածախ առևտրի աճը կրկնապատկվեց՝ հասնելով 3․2%-ի։
Տարվա արդյունքներով տնտեսական ակտիվության աճը կազմեց 9․2%, ինչը գերազանցեց ինչպես 2024 թվականի ցուցանիշը, այնպես էլ նախնական սպասումները։ 2025 թվականին գրանցված բիզնեսների թիվն ավելացավ 6․3%-ով՝ հիմնականում անհատ ձեռներեցների աճի հաշվին։
Դրամական փոխանցումների վերականգնում
Դեկտեմբերին զուտ ոչ առևտրային դրամական փոխանցումները աճեցին 14․2%-ով։ Ռուսաստանից զուտ ներհոսքը ավելացավ 37․7%-ով՝ կազմելով ընդհանուրի 52%-ը։ Միացյալ Նահանգներից ներհոսքն աճեց 9․4%-ով։
Տարեկան կտրվածքով 2025 թվականին զուտ ընդհանուր ներհոսքը կազմեց 714 մլն ԱՄՆ դոլար՝ 53․5%-ով ավելի, քան 2024 թվականին։ Թեև այս ցուցանիշը դեռևս զիջում է 2023 թվականի 880 մլն դոլարին, այն փաստում է վերականգնման կայուն միտում։
Գնաճ և դրամավարկային քաղաքականություն
Հունվարին տարեկան գնաճը բարձրացավ մինչև 3․8%։ Գնաճի շուրջ երկու երրորդը պայմանավորված էր սննդամթերքի և ոչ ալկոհոլային խմիչքների 5․9% թանկացմամբ։ Ալկոհոլային խմիչքները թանկացան 9%-ով, առողջապահական ծառայությունները՝ 3%-ով, տրանսպորտը՝ 4․3%-ով, իսկ կրթությունը՝ 8․3%-ով։
Փետրվարի 3-ին կայացած նիստում ՀՀ կենտրոնական բանկը վերաֆինանսավորման հիմնական տոկոսադրույքը թողեց անփոփոխ՝ 6․50% մակարդակում՝ հավանաբար գնահատելով, որ գնաճային ճնշումները դեռևս կառավարելի են։
Արտաքին առևտուր․ վերաարտահանման գործոնի թուլացում
Դեկտեմբերին արտահանման և ներմուծման աճը շարունակվեց՝ համապատասխանաբար կազմելով 34․3% և 30․4%։ Այս աճը հիմնականում պայմանավորված էր թանկարժեք և կիսաթանկարժեք քարերի ու մետաղների առևտրով։
Այնուամենայնիվ, տարեկան կտրվածքով 2025 թվականին արտահանումը նվազեց 36․1%-ով, իսկ ներմուծումը՝ 23․6%-ով՝ դառնալով առաջին տարեկան անկումը 2020 թվականից ի վեր։ Այս նվազումը մեծապես պայմանավորված էր թանկարժեք մետաղների և քարերի վերաարտահանման փուլային դադարեցմամբ։
Հատկանշական է, որ եթե բացառենք թանկարժեք մետաղների և քարերի գործոնը, ապա 2025 թվականին արտահանումը կաճեր 8․9%-ով, իսկ ներմուծումը՝ 7․5%-ով, ինչը վկայում է տնտեսության հիմքային կայունության մասին։
Դրական միտումներ արձանագրվեցին պատրաստի սննդամթերքի (70․8% աճ) և հանքանյութերի (62% աճ) արտահանման ուղղությամբ։ Այս երկու ապրանքախմբերի մասնաբաժինը ընդհանուր արտահանման մեջ աճեց 21%-ից մինչև 26%։
Զբոսաշրջություն և փոխարժեք
Տարվա առաջին կիսամյակում զբոսաշրջիկների ժամանումները նվազել էին 4․1%-ով, սակայն երկրորդ կիսամյակում աճեցին 7․5%-ով՝ տարեկան աճը հասցնելով 2․5%-ի։ Զբոսաշրջիկների 41%-ը ժամանել է Ռուսաստանից։
Հունվարին ՀՀ դրամը ԱՄՆ դոլարի և եվրոյի նկատմամբ արժևորվեց 0․4%-ով (ամսական կտրվածքով)։ Տարեկան կտրվածքով դրամը դոլարի նկատմամբ արժևորվեց 4․5%-ով, սակայն եվրոյի և ռուբլու նկատմամբ արժեզրկվեց համապատասխանաբար 8․1% և 24․2%։
Միջազգային պահուստները հունվարին աճեցին մոտ 100 մլն դոլարով՝ հասնելով 5․2 մլրդ դոլարի, ինչը համարժեք է 4․1 ամսվա ներմուծման ծածկույթի։
Բանկային համակարգ․ բարձր վարկավորում և կայունություն
Դեկտեմբերին բանկային ավանդներն աճեցին 5․6%-ով (ամսական), իսկ վարկավորումը՝ 2․6%-ով։ Փոխարժեքով ճշգրտված տարեկան աճը կազմեց 17% ավանդների և 25․2% վարկերի դեպքում։
Ֆինանսական համակարգի ցուցանիշները մնացին կայուն․ կապիտալի համարժեքության մակարդակը կազմեց 20․7%, իսկ չաշխատող վարկերը պահպանվեցին 1․3% մակարդակում, ինչը վկայում է համակարգային ռիսկերի ցածր մակարդակի մասին։
Պետական բյուջե․ վերահսկելի պակասուրդ
Դեկտեմբերին բյուջեի պակասուրդը հասավ գնահատված տարեկան ՀՆԱ-ի 1․4%-ին, իսկ տարվա կտրվածքով՝ 3․8%-ին՝ փոքր-ինչ գերազանցելով 2024 թվականի 3․6%-ը։
2025 թվականին ընդհանուր եկամուտներն աճեցին 11․9%-ով, իսկ ծախսերը՝ 11․8%-ով։ Հարկային եկամուտներն ավելացան 17․3%-ով՝ հիմնականում ԱԱՀ-ի, եկամտային և շահութահարկի հաշվին։ Միաժամանակ բնապահպանական հարկերը նվազեցին 17․2%-ով։
Ընթացիկ ծախսերն աճեցին 7․1%-ով, մասնավորապես աշխատողների վարձատրությունն աճեց 15․5%-ով, իսկ տրանսֆերտները՝ 24․3%-ով։ Կապիտալ ծախսերը նվազեցին 7․7%-ով՝ պաշտպանական ծախսերի կրճատման և բարձր բազայի ազդեցության պատճառով։ Սակայն կրթության ոլորտում կապիտալ ծախսերը աճեցին 35․5%-ով։
2025 թվականը կարելի է բնութագրել որպես բարձր տնտեսական ակտիվության և կառուցվածքային վերափոխումների տարի։ Չնայած արտաքին առևտրի կտրուկ նվազմանը՝ վերաարտահանման գործոնի թուլացման պատճառով, տնտեսության հիմքային հատվածները պահպանեցին աճի դրական դինամիկան։ Արդյունաբերությունը, շինարարությունը և ֆինանսական համակարգը դարձան հիմնական շարժիչ ուժերը։
Գնաճը մնաց կառավարելի միջակայքում, դրամավարկային քաղաքականությունը՝ հավասարակշռված, իսկ բյուջետային քաղաքականությունը՝ վերահսկելի շրջանակներում։
Առաջիկա տարվա հիմնական մարտահրավերները կլինեն արտաքին առևտրի կառուցվածքային վերադասավորումը, արտահանման դիվերսիֆիկացիան և կայուն, ոչ միանվագ գործոններով պայմանավորված տնտեսական աճի ապահովումը։