Վերլուծաբաններն անվանել են մինչև տարեվերջ պարենային ապրանքների գների իջեցման հնարավորությունները
Պարենային ապրանքների գները, որոնք աճում են հունվարից, կարող են նվազել մինչև տարեվերջ,- կարծում են Ազգային վարկային վարկանիշների վերլուծաբանները։ Առաջին հերթին կնվազեն տեղական ապրանքների գները։ «Национальные кредитные рейтинги» (НКР) վարկանիշային գործակալությունը գնահատել է Ռուսաստանի պարենային շուկայում տիրող իրավիճակը և նշել գների բարձրացման վրա ազդող հիմնական գործոնները։
Այս տարվա հունվար-փետրվարին ներկրվող ապրանքները թանկացել են 15-20%-ով, տեղականը՝ 3%-ով, նշում են (НКР)-ում։ Մարտին ՝ Ուկրաինայում հատուկ գործողության առաջին ամսին, գների աճն ակտիվացավ շտապ պահանջարկի, լոգիստիկ դժվարությունների և մանրածախ ցանցերի գործունեության խափանումների ֆոնին։ Սակայն ամբողջ 2022 թվականի արդյունքներով գները կարող են նվազել մարտին գրանցված մակարդակներից,- կարծում է հետազոտության հեղինակ, (НКР) կորպորատիվ վարկանիշների խմբի վերլուծաբան Լիյա Բայմուխամետովան։
Ըստ կանխատեսման ՝ պարենային իրավիճակը կզարգանա հետեւյալ կերպ. մատակարարման խափանումներն ու «որոշ թանկացումները» դեռ հնարավոր են 2022 թվականի առաջին կիսամյակում, քանի որ ժամանակ է պահանջվում նոր երթուղիներ գտնելու համար,- զգուշացնում է Բայմուխամետովան։
Նրա կարծիքով, մատակարարման շղթաների վերականգնումից և տրանսպորտի բոլոր տեսակների ծանրաբեռնվածությունից հետո, օրենսդրական մակարդակով առաջին անհրաժեշտության ապրանքների առևտրային մարժան կարգավորելուց և շտապ պահանջարկի թուլացումից հետո, ողջ տարվա գները «կճշգրտվեն իջնելով. ընթացիկ մակարդակները»՝ մակարդակի մոտ 5–7%-ով:
Տեղական արտադրանքի գներն առաջին հերթին կնվազեն։ Բացի այդ, մանրածախ ցանցերից առաջխաղացումներն ու զեղչերն իրենց դերը կխաղան, քանի որ շատ ապրանքների պահպանման ժամկետը սահմանափակ է: Իսկ առաջին անհրաժեշտության ապրանքների առևտրային մարժայի պետական ​​կարգավորումը կօգնի զսպել ալյուրի և հացի թանկացումները։ Միևնույն ժամանակ, НКР-ում  չեն բացառում ներմուծվող ապրանքների գների «որոշակի բարձրացումը», եթե փոխարժեքի նոր կտրուկ տատանումներ լինեն, և լոգիստիկայի ոլորտում անբարենպաստ իրավիճակը պահպանվի կամ վատթարանա։ Պատժամիջոցների ազդեցությունը ներքին ագրոարդյունաբերական համալիրի հիմնական ճյուղերի վրա այս տարի «ամբողջությամբ չի զգացվի», իսկ հետագա զարգացումները դժվար է կանխատեսել,- շեշտում է Բայմուխամետովան։ Պարենային ապրանքների գները կախված են գյուղմթերք արտադրողների և գյուղմթերք վերամշակողների աճող ծախսերից, արժույթի տատանումներից, լոգիստիկ երթուղիների վերակառուցումից և պարենային ապրանքների համաշխարհային շուկայում ընդհանուր իրավիճակից, թվարկում է ԳՆ ներկայացուցիչը՝ հավելելով, որ գների վրա ազդում են նաև. երկարակյաց արտադրանքի շտապ պահանջարկը:
Պահանջարկը բավարարելու համար, ըստ նախարարության, աճում է արտադրությունն ու ավելանում են բեռնափոխադրումները, իսկ պարենային անվտանգությունն ապահովելու և հիմնական ապրանքների գները զսպելու նպատակով կառավարությունը նախատեսում է հավելյալ աջակցության միջոցառումներ և մի շարք մաքսային սակագների կարգավորման միջոցառումներ հացահատիկի, ձեթի սերմերի համար։