Շոլցը հրաժարվել է ազգայնացնել «Gazprom Germania»-ն․ Bloomberg
Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը հրաժարվել է «Գազպրոմի» նախկին դուստր ձեռնարկության ՝ «Գազպրոմ Գերմանիայի» ազգայնացման գաղափարից։ Այս մասին գրում է Bloomberg-ը ՝ վկայակոչելով քննարկումներին ծանոթ աղբյուրներին։ Գերմանիայի էկոնոմիկայի նախարար Ռոբերտ Հաբեկը, մասնավորապես, պնդել է Գազպրոմի գերմանական դուստր ձեռնարկության ամբողջական ազգայնացումը, սակայն Շոլցը գտնում է, որ նման քայլը կարող է «զայրացնել» Վլադիմիր Պուտինին և հանգեցնել ռուսական գազի մատակարարումների շուրջ կոնֆլիկտի սրմանը. նշել են գործակալության զրուցակիցները։
Փոխարենը Գերմանիայի իշխանությունները 10 միլիարդ եվրո կհատկացնեն «Գազպրոմ Գերմանիա» ընկերության ֆինանսական խնդիրները լուծելու համար,- հայտնում է Bloomberg-ը։ Այս գումարը վարկի տեսքով կտրամադրի պետական ​​KfW Group բանկը, վարկի մի մասը հետագայում կարող է վերածվել ընկերության բաժնետոմսերի,- հայտարարել է Գերմանիայի կառավարությունը։ Իշխանությունները որոշել են երկարացնել ընկերության հավատարմագրային կառավարումը սեպտեմբերից հետո և այն վերանվանել Securing Energy for Europe GmbH:
Վարկը պետք է օգնի կայունացնել «Գազպրոմ Գերմանիա»-ի ֆինանսները և ապահովել երկրի էներգետիկ անվտանգությունը Ռուսաստանից Գերմանիա գազի մատակարարումների կրճատումից հետո,- նշում է Bloomberg-ը։ Այն բանից հետո, երբ ընկերությունը վստահություն ձեռք բերեց իշխանությունների հետ, այն խնդիրներ ունեցավ առևտրային գործընկերների և իրացվելիության հետ, ինչը սպառնում էր Գերմանիայում և Մեծ Բրիտանիայում գազի խոշոր վաճառողներին  Wingas GmbH-ին և Gazprom Marketing & Trading Retail Ltd-ին: (հայտնի է որպես «Գազպրոմ Էներջի»):
Վարկը կվերականգնի «Գազպրոմ Գերմանիա»-ի վճարունակությունը և կկանխի ընկերության փլուզման հնարավոր «կասկադային ազդեցությունը շուկայի վրա»,- նշել են կառավարությունից: «Այս մոտեցմամբ դաշնային կառավարությունը պահպանում է իր ազդեցությունը կարևոր էներգետիկ ենթակառուցվածքի այս հատվածի վրա և կանխում է էներգետիկ անվտանգության սպառնալիքը»։