• Արդյունավետ ոռոգման համակարգեր,
• Հողերի խոշորացում և արդյունավետ օգտագործում,
• Սպառման խնդիրների բացակայություն,
• Աշխատանքի արդյունավետության բարձրացում:
Նա նաև անդրադարձել է Խաշթառակ և Բերքաբեր բնակավայրերում մեկնարկած ծրագրերին, որոնց շրջանակում նախկինում անարդյունավետ հողերը վերածվում են ինտենսիվ այգիների։ Այս ծրագրերը, ըստ վարչապետի, ունեն ռազմավարական նշանակություն՝ միտված գյուղական համայնքների տնտեսական կենսունակության բարձրացմանը:
Ապագայի ռազմավարական ուղղությունները
Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են նաև գյուղատնտեսական ապահովագրության և տոհմային անասնաբուծության զարգացման ծրագրերը: Փաշինյանը շեշտել է, որ անհրաժեշտ է վերանայել ռազմավարությունը՝ ինտենսիվ գյուղատնտեսության և բարձրարժեք մշակաբույսերի խթանման նոր քայլեր մշակելու նպատակով:
ՀՀ կառավարությունը հստակեցրել է, որ ինտենսիվ գյուղատնտեսության զարգացումը կդառնա Հայաստանի տնտեսության առաջընթացի առանցքային գործոններից մեկը։ Ռազմավարության շրջանակում արդեն իսկ իրականացված ծրագրերը վկայում են, որ այս ուղղությունը կարող է բերել կայուն արդյունքներ և նպաստել երկրի տնտեսական զարգացմանը: