Վրաստանն արգելել է ցորենի եւ գարու արտահանումը
Վրաստանն արգելել է ցորենի եւ գարու արտահանումն այդ թվում Հայաստան: Երկուշաբթի ուժի մեջ է մտել Վրաստանի կառավարության որոշումը տեղական արտադրության ցորենի եւ գարու արտահանումն արգելելու մասին:
Արգելքը կգործի մինչեւ 2023թ. հուլիս: Կառավարության որոշումը չի արգելում հանրապետությունից արտահանել Վրաստանում արտադրվող եգիպտացորենը: Վրաստանի Վիճակագրության ազգային ծառայության տվյալով, 2021թ. հանրապետությունն արտահանել է ավելի քան 1,4 հազար տոննա ցորեն Հայաստան 365 հազար դոլար, 49 տոննա Թուրքիա 16 հազար դոլար եւ 40 տոննա Ուկրաինա: Վրաստանն ամեն տարի սպառում է 650 հազար տոննա ցորեն: Հանրապետությունն ինքն իրեն ապահովում է միայն 15 տոկոսով: Մնացածը ներմուծում է, որի ավելի քան 90 տոկոսը Ռուսաստանից: Ապրիլին Վրաստանի իշխանությունը հայտարարել է, որ առաջիկա տարիներին նախատեսում են ավելացնել աճեցվող ցորենի ծավալը՝ սպառվող քանակության 15 տոկոսից հասցնելով 50 տոկոսի: