Կրթության նոր հարթակներ՝ ԱրարատԲանկի և «Արեն Մեհրաբյան» հիմնադրամի համագործակցությամբ
ԱրարատԲանկի և «Արեն Մեհրաբյան» բարեգործական հիմնադրամի համագործակցությունը մեկնարկել է երկու տարի առաջ, սակայն արդեն հարյուրավոր երիտասարդներ են մասնակցել թվային հմտությունների զարգացման դասընթացներին` դառնալով աերոտիեզերական, ինժեներական և ՏՏ ոլորտների մասնագետներ:
2025-ին ԱրարատԲանկի աջակցության շնորհիվ «Արեն Մեհրաբյան» բարեգործական հիմնադրամը նախաձեռնել է կրթության զարգացման նոր հարթակների ստեղծում։ Հիմնադրամում ձևավորվել է ժամանակակից և արդյունավետ կրթական մոդել՝ նպատակ ունենալով կարճաժամկետ, անվճար ծրագրերի միջոցով պատրաստել պահանջված մասնագետներ։ Միայն այս տարի դասընթացներին մասնակցել է ավելի քան 350 շահառու, այդ թվում՝ մարզաբնակ և Արցախից տեղահանված երիտասարդներ:
«Նման նպատակները հնարավոր չէ միայնակ իրագործել․ անհրաժեշտ են համախոհներ և վստահելի գործընկերներ։ 2024 թվականից ԱրարատԲանկը համագործակցում է հիմնադրամի հետ՝ աջակցելով սոցիալական նշանակալի նախաձեռնություններին և նպաստելով երիտասարդների համար կրթական նոր հնարավորությունների ստեղծմանը։ Այս համագործակցությունն արդեն տվել է իր արդյունքները․ դասընթացների միջոցով երիտասարդները ձեռք են բերում մասնագիտացում և իրական առաջընթաց են գրանցում ոլորտում»,- նշում է «Արեն Մեհրաբյան» բարեգործական հիմնադրամի հիմնադիր, տնօրեն Մհեր Մեհրաբյանը։
«Արեն Մեհրաբյան» բարեգործական հիմնադրամի և ԱրարատԲանկի շարունակական ներդրումների արդյունքում 2025 թվականի դասընթացների ցանկը համալրվել է նաև 3D մոդելավորման, վեբ ծրագրավորման ներածական և հաջորդ մասնագիտական փուլերով։
Շահառուների խոսքով՝ Հիմնադրամն ապահովում է բավարար և կիրառական գիտելիքներ՝ հետագայում մասնագիտությամբ աշխատաշուկա մուտք գործելու համար։ Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի ուսանող Դավիթ Հովհաննիսյանը դասընթացներին հաճախում է շաբաթական երեք անգամ։ Համադրելով համալսարանական կրթությունը նա ուսումնասիրում է վեբ ծրագրավորում, քանի որ նպատակ ունի դառնալ հմուտ ծրագրավորող և կայանալ ՏՏ ոլորտում։
Անվճար կրթական ծրագրերը շահառուների համար նաև մասնագիտական վերաորակավորման հնարավորություն են ստեղծում։ Հիմնադրամի շահառու Հռիփսիմե Մանուկյանը, լինելով անգլերենի մասնագետ, որոշել է իր գիտելիքները զարգացնել նաև ծրագրավորման ոլորտում՝ այն համարելով արդիական, հետաքրքիր և մտածողություն զարգացնող մասնագիտություն։ Նրա խոսքով՝ կարևոր է, որ Հիմնադրամում կրթությունն անվճար է, բարձրորակ և ուղղված է աշխատաշուկայի իրական պահանջներին համապատասխան մասնագետների պատրաստմանը։
ԱրարատԲանկի և «Արեն Մեհրաբյան» բարեգործական հիմնադրամի համագործակցությունը շարունակվում է՝ հնարավորություն տալով երիտասարդներին ստանալ ոչ ֆորմալ կրթություն և արդի աշխատաշուկային համապատասխան հմտություններ։
Կրթությունն ԱրարատԲանկի կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության ռազմավարության առանցքում է։ Բանկը ձգտում է ապահովել ծրագրերի շարունակականություն՝ կարևորելով կրթության հասանելիությունը բոլոր երեխաների համար:
Լուրեր | 2026/03/03 22:00
Մարտի 3-ի բիզնես լուրերը
Լուրեր | 2026/03/03 19:19
Մարտի 3-ի կարևոր լուրերը
2026/03/03/ 22:00 -
2026/03/03/ 19:19 -
Տեսլականների համադրություն՝ դեպի ընդհանուր նպատակ․ միասնական թիմի գաղտնիքը
2026/03/03/ 18:26 -
Կառուցողական քննարկում՝ աղմուկի փոխարեն․ խոսքի ուժը թիմում
2026/03/03/ 18:18 -
Իրանից ցամաքային անցակետով երկու հայ է Հայաստան ժամանել
2026/03/03/ 18:06 -
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը շնորհակալություն է հայտնել Օմանի ԱԳ նախարարին
2026/03/03/ 17:38 -
ԱՆՈՒՆԱ․ միջազգային հնարավորությունները՝ վերահսկելի և վստահելի ձևաչափով
2026/03/03/ 17:13 -
Աբու Դաբիի կառավարությունը կհոգա Մերձավոր Արևելքում լարվածության պատճառով արգելափակված զբոսաշրջիկների հյուրանոցային ծախսերը

In 2025, with the financial support of AraratBank, Aren Mehrabyan Charitable Foundation initiated the creation of new platforms for promoting the development of education. The Foundation designed a modern and effective educational model that offers free, short-term technical courses providing professional training of in-demand specialists. This year alone, more than 350 beneficiaries have participated in the training courses, including young people residing in regions or displaced from Artsakh.
"Such goals cannot be attained on our own - we need like-minded people and reliable partners. AraratBank has been cooperating with the Foundation since 2024, supporting its significant social initiatives and facilitating the creation of new educational opportunities for young people. This cooperation has already produced noteworthy results: by participating in the courses, young people are able to specialize in a particular area to a level that would allow them to make meaningful progress," says Mher Mehrabyan, Founder and Director of Aren Mehrabyan Charitable Foundation.
Due to the ongoing efforts of Aren Mehrabyan Foundation and AraratBank, the 2025 list of courses has been supplemented with beginner and advanced stages of 3D modeling and web programming.
According to its beneficiaries, the Foundation provides them with sufficient applied knowledge to join the labor market and succeed in their industry. David Hovhannisyan, a student at the National Polytechnic University of Armenia, attends courses three times a week. In addition to his university education, he is studying web programming, as he aims to become a skilled programmer and create a lasting career in the IT sector.
Free educational programs also create opportunities for professional requalification of beneficiaries. An English language specialist, Hripsime Manukyan - a beneficiary of the Foundation - has chosen to expand her knowledge and understanding of programming, calling it a modern, interesting and thought-provoking profession. To her, it is important that the Foundation provides free, high quality education aimed at training specialists based on real requirements of the labor market.
The cooperation between AraratBank and Aren Mehrabyan Charitable Foundation continues, providing opportunities for young people to receive non-formal education and practical skills that enhance their employability.
Education lies at the heart of AraratBank corporate social responsibility strategy. The Bank strives to ensure the continuity of programs, emphasizing access to education for all children.