ԱրարատԲանկը 8 միլիոն դրամ է նվիրաբերել Սպանդարյանի ջրանցքի վերակառուցմանը
ԱրարատԲանկը միացել է Սյունիքի համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող Սպանդարյանի ջրանցքի վերանորոգման ծրագրին, որն իրականացվում է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի 2025 թվականի «Հայրենիք և հավերժություն» դրամահավաք-արշավի շրջանակում։
ԱրարատԲանկը 8 միլիոն ՀՀ դրամ է նվիրաբերել ծրագրին, որի նպատակն է մինչև 2027 թվականը վերակառուցել ջրանցքի վթարված հատվածները և վերականգնել 32 կմ երկարությամբ ջրային ցանցը։
Բանկի կողմից իրականացված նվիրաբերությունը կուղղվի Սպանդարյանի ջրանցքի վթարված հատվածների վերականգնմանը, ինչը հնարավորություն կտա վերականգնել ոռոգման համակարգը և ապահովել ջրի հասանելիությունը Սյունիքի մարզի մի շարք համայնքներում։
«ԱրարատԲանկը մշտապես կարևորել է մեր երկրի համար կենսական, կարևոր ծրագրերը, որոնք ուղղված են մեր ժառանգության ու կարևոր ռեսուրսների պահպանմանը՝ հաջորդ սերնդին փոխանցելու համար տնտեսապես ավելի ամուր և անվտանգ հայրենիք: Ջրանցքի վերակառուցման ծրագիրն առանձնահատուկ է ոչ միայն Սյունիքի, որպես ռազմավարական նշանակության մարզի, այլև մեր երկրի համաչափ զարգացման և տարբեր համայնքներում ապրող մեր հայրենակիցների բարեկեցության համատեքստում»,- նշել է ԱրարատԲանկի վարչության նախագահ, գործադիր տնօրեն Մհեր Անանյանը։
Սպանդարյան ջրանցքի վերակառուցումը կենսական նշանակություն ունի Սառնակունք, Իշխանասար, Ծղուկ, Սպանդարյան, Անգեղակոթ և Շաքի բնակավայրերի համար. ծրագրի իրականացման արդյունքում 730 ընտանիք կդառնա անմիջական շահառու և կիրականացվի 2800 հա հողատարածքի արդյունավետ ոռոգում։
ԱրարատԲանկը շարունակում է աջակցել մեր երկրի տնտեսության զարգացմանը՝ կրելով սոցիալական պատասխանատվություն ինչպես իր հաճախորդների, այնպես էլ ամբողջ հանրության առջև։

AraratBank has joined the Spandaryan Canal reconstruction project – a matter of strategic importance for Syunik region - implemented under the 2025 "Homeland and Eternity" fundraising campaign of the Hayastan All-Armenian Fund.
AraratBank has donated AMD 8 million to the project, which aims to reconstruct the damaged segments of the canal and restore the 32-kilometer-long water network by 2027.
The Bank's donation will be allocated to reconstructing the damaged segments of the Spandaryan Canal, thereby restoring the irrigation system and ensuring access to water in a number of communities in the Syunik region.
"AraratBank has always been committed to supporting vital projects for our country—projects focused on preserving our heritage and essential resources to ensure we pass on an economically stronger and more secure homeland to the next generation. The canal reconstruction project is significant not only for Syunik, a region of strategic importance, but also for the balanced development of our country and the well-being of our fellow citizens living in communities across Armenia," said Mher Ananyan, Chairman of the Executive Board, Chief Executive Officer at AraratBank.
The reconstruction of the Spandaryan Canal is vitally important for the communities of Sarnakunq, Ishkhanasar, Tsghuk, Spandaryan, Angeghakot and Shaki. The project will directly benefit 730 families and will allow for efficient irrigation of 2,800 hectares of land.
AraratBank continues to support the further economic development of our country, shouldering social responsibility and caring for both for its customers and for the entire society.