Գերմանիայում թանգարանից հանել են ճանճերի իրավունքները ոտնահարող ցուցանմուշը
Վոլֆսբուրգի թանգարանից գեղարվեստական ​​ինստալյացիան հեռացվել է կենդանիներիիրավունքների պաշտպանների բողոքից հետո,-գրում է Oddity Central-ը։ Ակտիվիստներիկարծիքով ՝ ցուցանմուշը խախտում է ճանճերի իրավունքները։
Բրիտանացի նկարիչ Դամիան Հերսթի «Հարյուր տարի» արվեստի ինստալյացիան ապակետուփ է, որը բաժանված է երկու մասի։ Տուփի առաջին հատվածում ճանճեր են բացվում, իսկերկրորդում կախված է ուլտրամանուշակագույն լամպ: Ճանճերը գրավում են նրա լույսը, ևամեն անգամ, երբ նրանք թռչում են դեպի այն, ես կենդանի այրվում եմ: Գաղափարիհեղինակի խոսքով ՝ այս կերպ նա ցանկացել է ցույց տալ «կյանքի ցիկլը տուփի մեջ»։
Այն բանից հետո, երբ արվեստի առարկան ցուցադրվեց Վոլֆսբուրգի արվեստիթանգարանում, տեղի կենդանիների իրավունքների պաշտպանները պահանջեցին հեռացնելցուցադրությունը ՝ պատճառաբանելով, որ դա խախտում է Կենդանիների բարեկեցությանգերմանական օրենքը, որն արգելում է կենդանիներին սպանել կամ վնասել առանց հիմնավորպատճառի:
«Կենդանիներ սպանելը արվեստի հետ կապ չունի. սա ցույց է տալիս մարդկանցլկտիությունը, ովքեր իրենց շահերից ելնելով ոչնչի առաջ կանգ չեն առնի»,- ասվում էակտիվիստների հայտարարության մեջ։
Թանգարանի ներկայացուցիչներն ասել են, որ չեն կարծում, որ այդ օրենքը վերաբերում էճանճերին, բայց կհարցնեն նկարչին, թե արդյոք նա համաձայն է իսկական ճանճերինփոխարինել արհեստականներով։ Այնուամենայնիվ, տեղադրումը հետագայում հեռացվեց: