Իտալիայի իշխանությունները կասկածի տակ են դրել Կիևին զենք մատակարարելու անհրաժեշտությունը
Իտալիայի արտաքին գործերի նախարար Լուիջի Դի Մայոն Politico-ին տված հարցազրույցում ասել է, որ իր երկիրը կարող է դադարեցնել զենքի մատակարարումը Ուկրաինային ՝ քաղաքական ճգնաժամի պատճառով, որը ներկայումս ապրում է Իտալիան,- փոխանցում է RIA Novosti-ն։
«Այժմ ես կասկածում եմ, որ մենք կարող ենք զենք ուղարկել»,- ասել է դիվանագետը։
Այս շաբաթ վարչապետ Մարիո Դրագին Նախարարների խորհրդի նիստում հայտարարեց, որ հրաժարականի դիմում է ներկայացնում նախագահ Սերջիո Մատարելային։ Նա նշել է, որ չի տեսնում իր կաբինետի աշխատանքի պայմանները ՝ «ազգային միասնության այն հատվածի բացակայության պատճառով, որն իր ստեղծման օրվանից աջակցել է այս կառավարությանը»։ Իր հերթին Իտալիայի առաջնորդը հրաժարվել է ընդունել Դրագիի հրաժարականը։
Իտալիայի արտգործնախարար Լուիջի Դի Մայոն կարծում է, որ իշխող կոալիցիայում ծագած տարաձայնությունները ձեռնտու են Ռուսաստանի իշխանություններին, իսկ կառավարության հնարավոր փլուզումը կթուլացնի Եվրոպան։
Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային խորհրդի սենատոր Ալեքսեյ Պուշկովը հայտարարել է, որ եվրոպական երկրները կանգնած են առաջնորդների հրաժարականի և քաղաքական ճգնաժամերի վտանգի առաջ ՝ քաղաքացիների դժգոհության պատճառով, որոնց շահերը իշխանությունները չեն պաշտպանում։