Կառավարության նոր որոշումները նպաստում են 5G-ի զարգացմանը և բյուջեի ավելացմանը
Հայաստանում 5G տեխնոլոգիայի ներդրման գործընթացը նոր թափ է առնում։ Կառավարության կողմից սեպտեմբերի 19-ի նիստում ընդունված որոշումը ապահովում է ռադիոհաճախականությունների վճարների սահմանումը, որը մեծապես կնպաստի նոր սերնդի շարժական կապի լայնաշերտ ցանցերի զարգացմանը։
Հիմնական փոփոխություններից մեկն այն է, որ ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորման հանձնաժողովին (ՀԾԿՀ) է հանձնվել 3600-3800 ՄՀց և 2300-2400 ՄՀց ռադիոհաճախականությունների տիրույթները՝ 5G տեխնոլոգիայի լիարժեք ներդրման համար։ Այս ռեսուրսներն առանձնապես կարևոր են 5G-ի զարգացման համար, քանի որ դրանք ապահովում են տվյալների հաղորդման բարձր արագություններ և ցանցի նվազագույն ընդհատումներ։
Համապատասխանաբար, որոշվել է այս ռադիոհաճախականությունների տրամադրման համար սահմանել 1 ՄՀց ռադիոհաճախականության գոտու տրամադրման պարտադիր վճար՝ 25 միլիոն դրամ, իսկ տարեկան օգտագործման վճար՝ 16.8 միլիոն դրամ։
Բյուջեի Լրացուցիչ Մուտքեր
Այս վճարների սահմանումը կստեղծի պետական բյուջեի լրացուցիչ մուտքեր։ Կառավարությունը հաշվարկել է, որ միայն ռադիոհաճախականությունների տրամադրման մասով կստացվի առնվազն 7.5 միլիարդ դրամ, իսկ օգտագործման մասով՝ 5.04 միլիարդ դրամ տարեկան։
Առավելություններ
Այս նախագիծը կնպաստի Հայաստանի տեխնոլոգիական ենթակառուցվածքների զարգացմանը, որից կշահեն ոչ միայն ձեռնարկությունները, այլև հանրությունը՝ ստանալով արագ և հուսալի կապի ծառայություններ։ 5G-ի ներդրումը բացում է նոր հնարավորություններ՝ խթանելով թվային տնտեսությունը, հեռահար աշխատունակությունը և նորարարական բիզնես մոդելների զարգացմանը։
Եզրակացություն
Անցնելով դեպի 5G տեխնոլոգիա՝ Հայաստանը կանգնած է տեխնոլոգիական հեղափոխության եզրին։ Ռադիոհաճախականությունների օգտագործման վերաբերյալ ընդունված վճարները ոչ միայն կկազմակերպեն կապի ծառայությունների մատուցումը, այլև կաջակցեն պետական բյուջեի զարգացմանը՝ ստեղծելով միլիարդավոր դրամների լրացուցիչ մուտքեր։