Պարենային ապրանքների գների դինամիկան Հայաստանում՝ 2024-ի օգոստոսին
2024 թվականի հուլիսին, 2023 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ, պարենային ապրանքների և ոչ ալկոհոլային խմիչքների գները աճել են 1%-ով, իսկ ամսվա կտրվածքով՝ նվազել 0.2%-ով։ Այս տվյալները տրամադրել է Հայաստանի ազգային վիճակագրական կոմիտեն:
Հացաբուլկեղենը և հացահատիկային ապրանքներն օգոստոսին էժանացել են 1.5%-ով՝ նախորդ տարվա համեմատ, իսկ ամսվա կտրվածքով՝ 0.1%-ով։ Ալյուրը էժանացել է 1%-ով (ամսվա կտրվածքով աճել 0.2%-ով), բլղուրը՝ 0.7%-ով (0.4%-ով աճ), իսկ ոսպի գինը աճել է 9.2%-ով (0.8%-ով աճ):
Մսի գները օգոստոսին նվազել են 2.4%-ով՝ նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատ, իսկ ամսվա կտրվածքով՝ 0.3%-ով։ Խոզի միսն էժանացել է 6.8%-ով (0.4%-ով անկում), տավարի միսը՝ 1.8%-ով (0.6%-ով անկում), թռչնամիսը՝ 5.5%-ով (0.1%-ով աճ), իսկ գառան միսը թանկացել է 2.6%-ով (0.1%-ով անկում):
Ձկան և ծովամթերքի գները նվազել են 5.3%-ով՝ նախորդ տարվա օգոստոսի համեմատ, իսկ հուլիսի համեմատ՝ 0.1%-ով:
Կաթնամթերքի, պանրի և ձվի գները նվազել են 0.4%-ով՝ մեկ տարվա կտրվածքով, իսկ ամսվա կտրվածքով՝ 0.3%-ով։ Պանիրը էժանացել է 6.9%-ով (0.8%-ով անկում), թարմ կաթը՝ 1.9%-ով (0.9%-ով անկում), իսկ թթվասերը թանկացել է 0.7%-ով (0.4%-ով աճ): Ձվի գինը աճել է 8.3%-ով (0.1%-ով աճ):
Յուղերի և ճարպերի գները նվազել են 3%-ով՝ տարեկան կտրվածքով, սակայն ամսվա կտրվածքով աճել են 1.1%-ով։ Մարգարինը էժանացել է 16.9%-ով (0.3%-ով անկում), կարագը՝ 0.7%-ով (1.2%-ով աճ), իսկ բուսայուղը՝ 6.3%-ով (1.3%-ով աճ):
Մրգի գները թանկացել են 8.5%-ով՝ մեկ տարվա կտրվածքով, սակայն ամսվա կտրվածքով նվազել են 6%-ով:
Բանջարեղենի գները օգոստոսին աճել են 15%-ով՝ տարեկան կտրվածքով, իսկ ամսվա կտրվածքով՝ 3.6%-ով:
Շաքարավազի, շաքարային հրուշակեղենի և նմանատիպ ապրանքների գները թանկացել են 2.9%-ով՝ մեկ տարվա կտրվածքով, իսկ ամսվա կտրվածքով՝ 1.2%-ով: Շաքարավազը թանկացել է 2.5%-ով (ամսվա կտրվածքով՝ 1.7%-ով), իսկ շոկոլադը՝ 3.9%-ով (1.7%-ով):
Սուրճի, թեյի և կակաոյի գները օգոստոսին աճել են 8%-ով՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, իսկ հուլիսի համեմատ՝ 0.4%-ով։ Սուրճը թանկացել է 8.8%-ով (0.5%-ով աճ), իսկ կակաոն՝ 3.6%-ով (0.8%-ով աճ):
Հուլիսին հանքային ջրի գները աճել են 1.9%-ով՝ մեկ տարվա կտրվածքով, իսկ ամսվա կտրվածքով՝ 0.6%-ով։
Ալկոհոլային ապրանքները թանկացել են 7.7%-ով՝ տարեկան կտրվածքով, իսկ ամսվա կտրվածքով՝ 0.8%-ով։ Օղին թանկացել է 10.9%-ով (1%-ով աճ), գինին էժանացել է 1.7%-ով (0.1%-ով աճ), իսկ գարեջուրը թանկացել է 4.4%-ով (0.6%-ով):
Ծխախոտային արտադրանքը թանկացել է 1.4%-ով՝ մեկ տարվա կտրվածքով, սակայն ամսվա կտրվածքով նվազել է 0.1%-ով։
Այլ պարենային ապրանքները օգոստոսին էժանացել են 3.3%-ով՝ նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատ, իսկ ամսվա կտրվածքով՝ 0.1%-ով։ Միաժամանակ, ոչ պարենային ապրանքների շուկայում օգոստոսին գրանցվել է 1.6%-ով նվազում՝ տարեկան կտրվածքով, իսկ ամսվա կտրվածքով՝ 0.6%-ով: Ընդհանուր առմամբ, 2024 թվականի օգոստոսին Հայաստանում գնաճը կազմել է 1.3%՝ նախորդ տարվա օգոստոսի համեմատ, իսկ ամսվա կտրվածքով՝ 0.1%։