ՎՏԲ-ն նվազեցրել է կանխիկ վարկերի նվազագույն տոկոսադրույքը
ՎՏԲ-ն 3 տոկոսային կետով իջեցրել է կանխիկ վարկերի նվազագույն տոկոսադրույքը ՝ մինչև 9,9%։ Այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը ՝ հղում անելով վարկային հաստատության մամուլի ծառայությանը։
Հիշեցնենք, որ նախորդ շաբաթ ՎՏԲ-ն իջեցրել է նաև հիփոթեքային տոկոսադրույքները ՝ 3 տոկոսային կետով, նվազագույն տոկոսադրույքը կազմել է 13,9%: «ՎՏԲ-ն մայիսի 4-ից նվազեցնում է կանխիկ վարկերի նվազագույն տոկոսադրույքը 3 տոկոսային կետով ՝ մինչև տարեկան 9,9 տոկոս։ Վերջին մեկ ամսվա ընթացքում սա բանկային վարկառուների սպառողական վարկերի տրամադրման պայմանների արդեն երրորդ բարելավումն է»,- ասվում է բանկի հաղորդագրության մեջ։
FILE PHOTO: An employee poses for a picture while demonstrating a payment card at a branch of VTB bank in Moscow, Russia May 30, 2019. REUTERS/Evgenia Novozhenina/File Photo
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ ՎՏԲ-ն ընդլայնել է իրավաբանական անձանց և անհատ ձեռներեցներին որակավորված էլեկտրոնային ստորագրության (QES) տրամադրման ծառայության մատուցման աշխարհագրությունը։ Այժմ հնարավոր է  ստանալ CEP առանց Դաշնային հարկային ծառայություն այցելելու Ռուսաստանի 35 քաղաքների ավելի քան 85 բանկերի մասնաճյուղերում:
Ինչպես գրել է Коммерсант-ը, VTB-ն կարելի է միավորել Otkritie-ի և RNCB-ի հետ ընդհանուր խմբի մեջ։ Նշվել է, որ համապատասխան առաջարկը վարչապետ Միխայիլ Միշուստինին է ուղարկել ՎՏԲ-ի ղեկավար Անդրեյ Կոստինը։ Կենտրոնական բանկի նախագահ Էլվիրա Նաբիուլինան ապրիլի 29-ին ասել էր, որ կարգավորիչը ողջամիտ որոշում է համարում VTB-ի, Otkritie-ի և Ռուսաստանի ազգային առևտրային բանկի (RNCB) միավորումը: