2023թ-ին AI նախագծերը հավաքել են 298 մլն դոլար
AI-ով Web3 նախագծերի ֆինանսավորման գումարը 2023թ․ վերջին կազմել է 298 մլն դոլար՝ ավելին, քան նախորդ 7 տարիների ընդհանուր ցուցանիշը (148,5 մլն դոլար): Այս գնահատականները տվել են Binance Research-ի վերլուծաբանները:
Միացյալ Նահանգներում՝ արդյունաբերության մեջ վենչուրային ներդրումների անկման ֆոնին, AI մասնաբաժինը աճել է 230%-ով՝ մոտ 26%-ից: AI ստարտափների ֆինանսավորումը նվազել է 6%-ով՝ ընդհանուր 65%-ով անկման համեմատ։ Անցած տուրերի համատեքստում դինամիկան համապատասխանաբար կազմել է -55% և -45%:
«Այս թվերը կարող են վկայել AI տեխնոլոգիաների և հավելվածների երկարաժամկետ ներուժի և կենսունակության նկատմամբ ամուր հավատի մասին», – ասում են վերլուծաբանները:
Եզրակացությունը հիմնված է 2023թ․ աշխարհում AI ստարտափների ֆինանսավորման համեմատության վրա (298 մլն դոլար)՝ նախորդ 7 տարիների կուտակային ցուցանիշի հետ (148,5 մլն դոլար): Արդյունքում, արհեստական ​​բանականության ոլորտը Web3-ում ներդրումների համատեքստում զբաղեցրեց 7-րդ տեղը՝ առաջ անցնելով NFT-ից (293 մլն դոլար) և DAO-ից (42 մլն դոլար): Նրա մասնաբաժինը կազմել է 3,7%։
«Թվերը կարող են «համեստ» թվալ՝ հաշվի առնելով, որ AI-ն սկսել է զգալի թափ հավաքել միայն 2023թ․։ Ֆինանսավորման այս զգալի աճն ընդգծում է ոլորտի աճող ճանաչումն ու արժեքը»,- նշել են փորձագետները:
AI թոքեններն ընդհանուր առմամբ դրական դինամիկա են ցույց տվել 2023թ․։ Շուկայական կապիտալիզացիայի թոփ 5 քոյնները զգալիորեն առաջ էին Bitcoin-ից (150%) և Ethereum-ից (44%)՝ հասնելով 200%-ից մինչև 650%: Ըստ Dune Analytics-ի՝ վերջին 3 ամիսների ընթացքում AI թոքենները դինամիկայի առումով 2-րդ տեղն են զբաղեցրել կատեգորիայում: Վերլուծաբանները նշել են, որ նմուշից բացառել են մեմքոյնները՝ համեմատաբար ցածր կապիտալիզացիայի պատճառով:
«Ընդհանուր առմամբ, արհեստական ​​բանականությունը զգալի ժողովրդականություն է ձեռք բերում: AI հավելվածների տարածումը արագանում է՝ ներգրավելով ներդրողների կայուն հետաքրքրությունը»,- եզրակացրել են փորձագետները։
Հիշեցնենք, որ CoinGecko-ն որպես 2023թ․ հիմնական միտումների թվում նշել է արհեստական բանականությունը՝ GameFi-ի և մեմքոյնների հետ միասին։