2023 թ.-ի հոկտեմբեր ամսվա բորսայական տվյալներն ամփոփ
Հայաստանի ֆոնդային բորսան ամփոփել է  2023 թ.-ի հոկտեմբեր ամսվա տվյալները։
Հայաստանի ֆոնդային բորսայում  հոկտեմբերին տեղի ունեցած պետական պարտատոմսերի տեղաբաշխման աճուրդների ընդհանուր ծավալը կազմել է ավելի քան 65,1 մլրդ դրամ, որը գերազանցում է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը մոտ 43.2%-ով:
Պետական պարտատոմսերի երկրորդային շուկայի բորսայական առևտրի ընդհանուր ծավալը հոկտեմբերին կազմել է մոտ 13,5 մլրդ ՀՀ դրամ, որը գերազանցում է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը մոտ 104%-ով: Առևտրի առկա պետական գանձապետական պարտատոմսերով կնքվել է 62 գործարք՝ գերազանցելով նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը 13%-ով։
Նախորդ տարիների նույն ժամանակահատվածի համեմատ կորպորատիվ պարտատոմսերի թե՛ շուկայի և թե՛ առևտրի ծավալները պահել են աճի դինամիկան։ Կորպորատիվ պարտատոմսերի հոկտեմբեր ամսվա շուկայի ծավալը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 7.3%-ով և կազմել է ավելի քան 444 մլրդ դրամ։
Կորպորատիվ պարտատոմսերով իրականացված առևտրի ծավալը կազմել է ավելի քան 5,8 մլրդ դրամ և հաշվետու ժամանակահատվածում կնքվել է 370 գործարք։
Բորսայում շրջանառվող կորպորատիվ պարտատոմսերի քանակը կազմել է 98։
Ռեպո գործարքների ընդհանուր ծավալը կազմել է ավելի քան 3,4 մլրդ դրամ, որը գերազանցում է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը 80%-ով: Հոկտեմբերին կնքվել է 38 ռեպո գործարք։
Բաժնետոմսերի առևտրի ծավալը կազմել է ավելի քան 70 մլն դրամ, իսկ շուկայի կապիտալիզացիան՝ մոտ 270 մլրդ դրամ, որը գերազանցում է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը մոտ 3.14%-ով։ Բաժնետոմսերով կնքվել է 136 գործարք։