Paradigm-ը կրիպտոարժույթի շուկայում ամենահաջողակ վենչուրային ընկերությունն է
ICE Drops-ի մասնագետները հրապարակել են տեխնոլոգիական ստարտափներում ներդրումների շահութաբերության (ROI) տեսանկյունից ամենահաջողակ վենչուրային ընկերությունների թոփ-5 վարկանիշը: Առաջատար դիրքը զբաղեցրել է Paradigm ընկերությունը,- գրում է fintech.am-ը:
Վերլուծաբանները նշել են այն փաստը, որ վենչուրային կապիտալի որոշ ընկերություններ շատ բավարար եկամուտներ են ստացել իրենց ներդրումներից: Դիտարկենք դրանք կետ առ կետ.
1. Paradigm-ը դարձել է տեխնոլոգիական ստարտափներում ներդրումների վերադարձի (ROI) առումով վենչուրային կապիտալի լավագույն 5 ամենահաջողակ ընկերությունների վարկանիշի միանձնյա առաջատարը։ Այն մասնակցել է 66 ներդրումային փուլերի՝ $5,37 միլիարդ ընդհանուր գումարով, միջին մասնավոր ROI-ը կազմել է 34,49 անգամ, իսկ մանրածախը՝ 19,55 անգամ: Բլոկչեյն ծառայությունների ոլորտում իրականացվող նախագծերը կազմել են ընդհանուր ներդրումների 30%-ը։
2. Jump Crypto-ն վարկանիշում զբաղեցրել է երկրորդ տեղը։ Այն 57 ֆինանսավորման փուլերում ներդրել է $1,41 մլրդ։ Մասնավոր ROI-ը կազմել է 34,23x, իսկ մանրածախ ROI-ն՝ 6,95x: Ընկերությունը շեշտը դրել է ապակենտրոնացված ֆինանսների ոլորտում ստարտափների վրա։
3. Coinbase Ventures-ը զբաղեցրել է երրորդ տեղը՝ $7,17 միլիարդի ներդրում կատարելով 241 ֆինանսավորման փուլերում: Բլոկչեյն ծառայությունները ընկերության հիմնական հետաքրքրությունն էին, որոնք կազմում էին ընդհանուր ներդրումների 27%-ը։ Մասնավոր ROI-ը կազմել է 8,68x, իսկ մանրածախ ROI-ն՝ 4,74x:
4. Multicoin Capital-ը և Framework Ventures-ը զբաղեցրել են համապատասխանաբար չորրորդ և հինգերորդ տեղերը: Multicoin Capital-ը ներդրել է $3,31 մլրդ, իսկ Framework Ventures-ը՝ $953 մլն։
ROI (ներդրումների վերադարձը) ֆինանսական ցուցանիշ է, որն օգտագործվում է ստարտափներում ներդրումների արդյունավետությունը գնահատելու համար։ Այն չափում է ներդրումների արժեքի աճը որոշակի ժամանակահատվածում: