Իրանն աշխարհում գազի երրորդ խոշորագույն արտադրողն է
Միջազգային վիճակագրության համաձայն ՝ Իրանը 2022 թվականին զբաղեցրել է գազի խոշորագույն արտադրողների շարքում երրորդ, իսկ 2022 թվականին ՝ նավթի խոշորագույն արտադրողների շարքում ՝ ութերորդ տեղը,- գրում է b24.am-ը։
Այս մասին հայտնել է  իրանական IRNA գործակալությունը՝վկայակոչելով 2023 թվականի աշխարհի էներգետիկայի վիճակագրության 72-րդ տարեկան զեկույցը, որը պատրաստել է «Էներգետիկայի միջազգային ինստիտուտը»:
Ըստ աղբյուրի՝ չնայած շարունակվող պատժամիջոցներին,  2022 թվականին Իրանում նավթի արտադրությունն աճել է 4,1 տոկոսով՝ հասնելով օրական 3,313 մլն բարելի:
Զեկույցում նաև նշվում է, որ  2022 թվականին աշխարհում բնական գազի արտադրության 0,2 տոկոսով անկում է գրանցել: Աշխարհում բնական գազի ընդհանուր արտադրությունն 2023 թվականին տարի կրճատվել է մինչև 4,048 տրիլիոն խորանարդ մետր: Իսկ Իրանում գազի արտադրությունն աճել է 1,1տոկոսով և 2022 թվականին հասել 259 միլիարդ խորանարդ մետրի: