Ներկայացվել է բուհերին նվիրատվության կարգի նոր նախագիծ ՝ առանց ԱԱՀ գանձման
Բուհերին նվիրատվություն անողները, եթե դա սարքավորում է, պարզվում է, պետք է նաև դրա գնի 20 տոկոսի չափ էլ ԱԱՀ վճարեն բյուջե: Եթե աջակցությունը ֆինանսական է, անկախ գումարի չափից, բիզնեսն իր հասույթը կարողանում է նվազեցնել շրջանառության ընդամենը 0,25 տոկոսի չափ: Խնդիրը բացահայտած Հայաստանի ներդրումային խորհրդը մշակել է հարցը կարգավորելու նախագիծ:
Պետության և մասնավորի գործակցությունը խթանող իր օրինագիծը, էկոնոմիկայի նախարարությունը քննարկել, հաստատման հաջորդ փուլ է անցկացրել: Նվիրատվությունները խրախուսող փաթեթի մեկ այլ փոփոխությամբ առաջարկվում է շահութահարկի համար հասույթից պակասեցվող 0,25 տոկոսը դարձնել 2,5 տոկոս: Նախագծի հեղինակները համոզված են` բիզնեսը հենց շահագրգռվեց տեխնիկապես վերազինել քոլեջներն ու բուհերը, պահանջ է դնելու, որ նաև իրենց ներդրման հաշվին սովորող-ավարտողը ոչ թե տեսական գիտելիքով, այլ գործնական, պատրաստ մտնի աշխատաշուկա: Նորմալ մասնագետի կարիք հիմա տնտեսության բոլոր ճյուղերն ունեն։