ԵՄ-ն արգելել է խորհրդատվությունների տրամադրումը ռուսական ընկերություններին. РБК
Ռուսաստանից ժամանած ընկերություններն այլևս չեն կարող հույս դնել եվրոպացի մասնագետների սահմանափակումների վերաբերյալ իրավական խորհրդատվության վրա։ Բացառություն է կազմում դատարան դիմելը,- հաղորդում է РБК-ն ՝ հղում անելով պատժամիջոցների ներքո ծառայությունների մատուցման վերաբերյալ Եվրահանձնաժողովի թարմացված պարզաբանումներին։
Հայտարարության տեքստի համաձայն ՝ ԵՄ պատժամիջոցներին համապատասխանելու պարտավորությունն ուղղակիորեն վերապահված է բացառապես եվրոպական կազմակերպություններին։ Այսպիսով, կարելի է եզրակացնել, որ ռուսական կազմակերպությունները հիմնականում չեն կարող իրավական օգնություն ստանալ պատժամիջոցների պայմաններում։ Միայն եվրոպական ընկերությունները կարող են դիմել ազգային իրավասու մարմիններին գործարքներ կամ գործարքներ իրականացնելու թույլտվություն ստանալու համար: Ռուս կապալառուների մասին խոսք չկա։
Բացի այդ, խորհրդատվություններ են տրամադրվում ռուսական ֆիրմաների ձեռնարկություններին այն դեպքում, երբ ծառայությունները չեն տրամադրվում Ռուսաստանում մայր ընկերության շահերից ելնելով: Ընդգծվում է, որ պատժամիջոցների պահպանման ոլորտում խորհրդատվական ծառայությունները իրավաբանական ծառայությունների առանձնահատուկ դեպք են։ Ռուսաստանի իշխանություններին և Ռուսաստանի Դաշնությունից ընկերություններին արգելվել է դրանք տրամադրել պատժամիջոցների ութերորդ փաթեթով։ Միևնույն ժամանակ, պատժամիջոցների պահպանման ծառայությունների մատուցման կոնկրետ բացառություններ չկան։
Սահմանափակումները չեն ներառում այնպիսի ծառայություններ, որոնք անհրաժեշտ են դատարանում պաշտպանության իրավունքի իրականացման համար։