Արտադրողները հրաժարվել են սմարթֆոնների ապառիկ վաճառքից
Սմարթֆոններ արտադրողները որոշել են փոխել Ռուսաստանում առաքման պայմանները։ Այժմ նրանք պահանջում են կանխավճար․ «Կոմերսանտ»-ին ասել է Marvel Distribution-ի բջջային կապի բաժնի տնօրեն Վադիմ Տալանյուկը,- այս մասին հայտնում է «The Rambler»-ը։
Ինչպես հայտնում են էլեկտրոնիկայի շուկայից, խոսքը գնում է լրիվ կանխավճարի կամ նվազագույն ուշացման մասին ՝ կապված Ռուսաստանում բիզնեսի համար վարկային գործիքների արժեքի բարձրացման հետ: Գործընկերները, որոնք նախկինում տրամադրում էին հետաձգումներ վճարումների համար, սկսեցին նվազեցնել պայմանները,- բացատրեց diHouse դիստրիբյուտորի (Լանիտ խմբի մաս) գլխավոր տնօրեն Յուրի Ռոդնին: Նրա խոսքով ՝ միջազգային ապահովագրական կազմակերպությունները կրճատում են արտադրողներին տրամադրվող սահմանաչափերը ՝ Ռուսաստանից գնորդների դեբիտորական պարտքերը ապահովագրելու համար։ Ներկա պահին վարկավորման նոր մեխանիզմների որոնում է իրականացվում,-նշում է աղբյուրը։ Շուկայում նման ճշգրտումները ենթադրում են մանրածախ գների բարձրացում ոչ միայն նոր առաքումների, այլև արդեն առաքված ապրանքների համար։ Մարտին արտադրողներն ու դիստրիբյուտորները բարձրացրել են սմարթֆոնների և թվային այլ սարքավորումների առաքման գինը միջինը 30%-ով։ Մարտ ամսվա ընթացքում մանրածախ առևտրով զբաղվողները գործնականում ապրանքներ չեն գնել՝ ռուբլու փոխարժեքի անկայունության և պատժամիջոցների պայմանների պատճառով։ Mobile Research Group-ի վերլուծաբան Էլդար Մուրթազինի կանխատեսումների համաձայն՝ նոր մատակարարումների առաքումները պետք է վերսկսվեն ապրիլին։ Այսպիսով, շուկան աստիճանաբար կվերադառնա հին աշխատելաոճին, և ինքնարժեքը կսկսի նվազել: