Իրանը մտադիր է մեծ քանակությամբ գազ գնել Ռուսաստանից
Իրանը պատրաստվում է մոտ ապագայում իր կարիքների համար գնելու և Ռուսաստանից շուրջ 9 միլիոն խորանարդ մետր գազի սվոպ մատակարարումների։ Ավելին, դա տեղի կունենա ամեն օր,- հաղորդում է Fars-ը ՝ վկայակոչելով Իրանի նավթի նախարարության զեկույցը։  «Իրանը, «Գազպրոմի» և Իրանի ազգային նավթային ընկերության միջև կնքված համաձայնագրի շրջանակներում, շուտով կսկսի Ռուսաստանից գազ գնել իր կարիքների համար և փոխանակել այլ երկրների մատակարարումները։ Օրական գնումների ծավալը կկազմի 9 մլն խմ գազ»,- ասաց հեղինակը։
Գործակալության տվյալներով ՝ գազը Իրան կհասցվի Ադրբեջանի տարածքով։ Երկիրը նախատեսում է նաև օրական 6 միլիոն խորանարդ մետր գազ գնել այլ երկրներին LNG-ի տեսքով փոխանակման համար:
Հրատարակությունը նշում է նաև, որ ամռանը ռուսական և իրանական կողմերը 40 միլիարդ դոլարի համագործակցության համաձայնագիր են ստորագրել, որը ենթադրում է հանքավայրերի մշակում, ինչպես նաև LNG նախագծերի իրականացում և գազատարների կառուցում։
Ավելի վաղ Bloomberg-ը հայտնել էր, որ Թեհրանը պատրաստ է համաշխարհային շուկա մատակարարել մոտ 93 մլն բարել նավթ, եթե ստորագրվի Համատեղ համապարփակ գործողությունների ծրագիրը։