Financial Times. ԵՄ-ն միջոցներ է ստեղծել կայուն մատակարարման շղթաներ ապահովելու համար
Եվրամիությունը ներկայացրել է մի շարք միջոցառումներ, որոնք ապահովում են ապրանքների մատակարարման կայուն շղթաներ։ Այս մասին գրում է Financial Times-ը ՝ հղում անելով Եվրահանձնաժողովի (ԵՀ) արտակարգ լիազորությունների մասին հայտարարությանը։
Նոր միջոցները Բրյուսելին թույլ կտան համայնքի երկրների ընկերություններին պարտավորեցնել հիմնական ապրանքներ արտադրել որպես առաջնահերթություն և ստեղծել ապրանքների պաշարներ։ Այս բոլոր միջոցները ստեղծվել են ԵՀ-ի կողմից ՝ ի պատասխան Ուկրաինայում հատուկ գործողության պատճառով առաջացած խնդիրների,- նշել է հրատարակությունը։
Ըստ թերթի ՝ այս միջոցները բացասական արձագանք են առաջացրել եվրոպացի գործարարների եւ բազմաթիվ ընկերությունների կողմից։ Միաժամանակ ԱՄՆ-ն ու Ճապոնիան ունեն նույն լիազորությունները, որոնց մասին հայտարարվել էր ԸՕ-ում։ Սակայն Եվրոպայում դա ԵՀ-ի կողմից ընկալվեց որպես անպատշաճ և չափից ավելի միջամտություն տարածաշրջանի տնտեսությանը։ Վերլուծաբանները կարծում էին, որ ԵՀ նոր միջոցները կարող են խախտել պայմանագրային պարտավորությունները և բացահայտել կորպորատիվ տեղեկատվությունը: