Ֆրանսիան և Ռումինիան համաձայնագիր կստորագրեն ուկրաինական հացահատիկի արտահանման ծավալների ավելացման մասին
Ֆրանսիան ծրագրում է Ռումինիայի հետ համաձայնագիր ստորագրել զարգացող երկրներ, այդ թվում ՝ միջերկրածովյան երկրներ ուկրաինական հացահատիկի արտահանման ավելացման մասին։ Այս մասին հայտարարել է Ֆրանսիայի տրանսպորտի նախարար Կլեման Բոնը, փոխանցում է Reuters-ը։
«Վաղը ես համաձայնագիր կստորագրեմ Ռումինիայի հետ, որը թույլ կտա Ուկրաինային էլ ավելի շատ հացահատիկ մատակարարել Եվրոպային և զարգացող երկրներին, մասնավորապես Միջերկրական ծովի (երկրների), որոնց այն անհրաժեշտ է սննդի համար», — մեջբերում է հրապարակումը Կլեման Բոուն։Նրա խոսքով, համաձայնագիրը կվերաբերի ցամաքային, ծովային և գետային տրանսպորտով արտահանմանը։
Հրատարակության համաձայն ՝ համաձայնագրի համաձայն ՝ Ֆրանսիան ներդրումներ կկատարի Գալաթի նավահանգստի արդյունավետությունը բարելավելու և Ռումինիայի հյուսիսում սահմանային կետերը կահավորելու համար։
Reuters-ը նշում է, որ դա թույլ կտա միջնաժամկետ ռազմավարություն կառուցել Ռումինիայի և Ուկրաինայի միջև արտահանման միջանցքի համար և ապահովել ուկրաինական հացահատիկով նավերի տեղաշարժի օպտիմալացում։
Ուկրաինայի հացահատիկի արտահանումը կտրուկ նվազել է պատերազմի սկզբից ՝ Ռուսաստանի կողմից սևծովյան նավահանգիստների շրջափակման պատճառով ՝ բարձրացնելով պարենի համաշխարհային գները և մտահոգություններ առաջացնելով Աֆրիկայում և Մերձավոր Արևելքում հացահատիկի պակասի հետ կապված: