«Գազպրոմը» 60 տոկոսով ավելացրել է գազի մատակարարումները Չինաստան
2022 թվականի սկզբից «Գազպրոմը» 60 տոկոսով ավելացրել է գազի մատակարարումները Չինաստան ՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։ Այս մասին հայտնում է ընկերության Telegram ալիքը։ Այս մասին հայտնում է «The Rambler»-ը։
Գազի արտահանումը Չինաստան աճում է «Power of Siberia» գազատարով «Գազպրոմի» և «CNPC»-ի միջև երկկողմ երկարաժամկետ պայմանագրի շրջանակներում:
Միաժամանակ ոչ ԱՊՀ երկրներ գազի արտահանումը հասել է 50,1 մլրդ խմ-ի, ինչը 26,9 տոկոսով պակաս է նախորդ տարվա համեմատ։ Ընկերությունն ամփոփել է, որ 2022 թվականին «Գազպրոմն» արտադրել է 175,4 միլիարդ խորանարդ մետր վառելիք։ Այս ցուցանիշը 2,5 տոկոսով հետ է 2021 թվականի արդյունքներից։
Գերմանիան կոչ է անում փակել արդյունաբերական ձեռնարկությունները Եվրամիությունում ՝ էներգիան խնայելու համար, որպեսզի ռուսական գազը մատակարարվի իր պահեստարաններ։ Այնուամենայնիվ, երաշխիքներ չկան, որ այս միջոցը հնարավորություն կտա կուտակել բավարար էներգիայի պաշարներ ՝ ձմռանը կապույտ վառելիքի պակասից խուսափելու համար: Այս մասին Evening Moscow-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է քաղաքագետ Դմիտրի Ժուրավլևը։
Նրա խոսքով, Գերմանիան ներկայիս պայմաններում ճիշտ է գործում ՝ փակելով որոշ արդյունաբերական օբյեկտներ ու գործարաններ։ Ի վերջո, հենց գերմանական ձեռնարկություններն են ամենաշատը կախված ռուսական գազի մատակարարումներից։