Ռուսաստանի բյուջեի դեֆիցիտը հունվար-փետրվարին հասել է 2,58 տրիլիոն ռուբլու
Ռուսաստանի դաշնային բյուջեի դեֆիցիտը 2023 թվականի հունվար-փետրվարին եղել է նախնական 2,58 տրիլիոն ռուբլի։ Այս մասին հայտնում է «Վեդոմոստի» թերթը՝ ֆինանսների նախարարության մամուլի ծառայությանը հղումով։
«Նախնական գնահատականի համաձայն՝ 2023 թվականի հունվար-փետրվարին դաշնային բյուջեի եկամուտների ծավալը կազմել է 3,163 միլիարդ ռուբլի, ինչը 24,8 տոկոսով ցածր է նախորդ տարվա հունվար-փետրվար ամիսների եկամուտների ծավալից»,- մեջբերում է թերթը։ Ֆինանսների նախարարություն.
Ծախսերը կազմել են 5,74 տրլն ռուբլի, ինչը ավելի քան 50%-ով ավելի է, քան մեկ տարի առաջ։
Ինչպես նշվում է հրապարակման մեջ, նավթի և գազի եկամուտները եղել են 947 մլրդ ռուբլու մակարդակում՝ կրճատվելով 46%-ով։ Նյութից հետևում է, որ դա պայմանավորված է առաջին հերթին Urals նավթի գների անկմամբ և բնական գազի արտահանման նվազմամբ։
«2023 թվականի հունվար-փետրվարին դաշնային բյուջեի կատարման նախնական գնահատականները համապատասխանում են բյուջետային օրենքի շրջանակներում այս տարվա հիմնական բնութագրերի ձևավորման դինամիկային», — հետևում է հոդվածից:
Փետրվարին Ֆինանսների նախարարությունը հայտարարեց հունվարին դաշնային բյուջեի ռեկորդային դեֆիցիտի մասին՝ 1,76 տրլն ռուբլի։ Գործակալությունը աճը կապում է ավելացված արժեքի հարկի արագացված վերադարձի և արագացված պայմանագրերի կնքման պատճառով ծախսերի կտրուկ աճի հետ: