Adidas-ը կորցրել է 100 մլն եվրո եկամուտ ՝ Ռուսաստանում գործունեության դադարեցման հետևանքով
Adidas սպորտային կոշիկների և հագուստի արտադրության գերմանական կոնցեռնի եկամուտն այս տարվա երրորդ եռամսյակում նվազել է ավելի քան 100 միլիոն եվրոյով ՝ Ռուսաստանում բիզնեսի դադարեցման հետևանքով։ Այս մասին ասված է ընկերության հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել է չորեքշաբթի։
«Երրորդ եռամսյակում Adidas-ի FX-ով ճշգրտված եկամուտն աճել է 4%-ով, չնայած ընկերությունը հաշվետու ժամանակաշրջանի առաջին երկու ամիսների ընթացքում գրանցել է եկամտի ուժեղ միանիշ աճ, մեծ Չինաստանում երթևեկության միտումների վատթարացում, ինչպես նաև սպառողների աճի դանդաղում: Արևմտյան խոշոր շուկաների պահանջարկը նպաստել է սեպտեմբերին եկամուտների աճին:«Բացի այդ, առաջին եռամսյակի վերջում Ռուսաստանում գործունեությունը դադարեցնելու ընկերության որոշումը երրորդ եռամսյակում զգալիորեն նվազեցրեց եկամուտը ավելի քան 100 միլիոն եվրոյով ՝ հատկապես ազդելով ընկերության սպառողների բիզնեսի վրա», — ընդգծվում է տեքստում:
Միևնույն ժամանակ, Adidas-ի եվրոյով արտահայտված եկամուտը երրորդ եռամսյակում աճել է 11%-ով և կազմել 6,408 մլրդ եվրո: Անցյալ տարի այս ցուցանիշը կազմել է 5,752 մլրդ եվրո, ընկերության գործառնական շահույթը հասել է 564 մլն եվրոյի, ինչը պակաս է 2021 թվականի համեմատ (672 մլն եվրո): Adidas-ի զուտ շահույթը կազմել է 66 մլն եվրո ՝ նախորդ տարվա 479 մլն եվրոյի դիմաց:
«Եռամսյակի վերջնական զարգացումը արտացոլում է մի քանի միանվագ ծախսեր, որոնք կազմում են գրեթե 300 միլիոն եվրո զուտ եկամտի մակարդակով: Այդ ծախսերի մեծ մասը կապված է Ռուսաստանում իր գործունեությունը կրճատելու ընկերության որոշման հետ», — եզրակացրել է ընկերությունը: