Պարարտանյութի պակասը հերթական ճգնաժամին կհանգեցնի Եվրոպան․ Forbes
Ռուսական գազի դեֆիցիտը հանգեցրել է Եվրոպայում պարարտանյութերի արտադրության կրճատմանը, ինչը, բացի էներգետիկից, կարող է հրահրել ևս մեկ ճգնաժամ։ Այդ մասին գրում է Forbes-ը։
Ըստ Forbes-ի ՝ եվրոպական ընկերություններին գազ է անհրաժեշտ ազոտական ​​պարարտանյութեր արտադրելու համար։ Սակայն էներգակիրների բարձր գները հանգեցրել են նրան, որ Եվրոպայում այդ ապրանքների արտադրությունը կտրուկ նվազել է։Նրանք նաև հավելել են, որ հակառուսական պատժամիջոցները միայն սրել են իրավիճակը Եվրոպայում պարարտանյութի պակասի առումով։
Սեպտեմբերի 19-ին ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը ՌԻԱ Նովոստիին տված հարցազրույցում կոչ է արել ազատ մուտք գործել ռուսական պարարտանյութեր Եվրոպայով։Մինչ այս ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Անվտանգության խորհրդի մշտական ​​անդամների հետ օպերատիվ հանդիպման ժամանակ խտրականություն էր անվանել Ռուսաստանի Դաշնությունից եվրոպական երկրների նավահանգիստներով Ասիայի, Աֆրիկայի և Լատինական Ամերիկայի շուկաներ պարարտանյութերի մատակարարման արգելքը։  Նրա խոսքով, այսօր ռուսական պարարտանյութ կարող են գնել միայն ԵՄ երկրները, իսկ դրանց առաքումը եվրոպական երկրների նավահանգիստներով, օրինակ ՝ Ասիա, անհնար է։