Հնդկաստանը սահմանափակել է բրնձի մեկ տեսակի արտահանումը
Երկիրը 20% արտահանման մաքսատուրք է սահմանել սպիտակ և շագանակագույն բրնձի վրա, որոնք կազմում են Հնդկաստանի համաշխարհային վաճառքի մոտ 60%-ը։ Սահմանափակումները չեն ներառում եփած բրինձ և բասմատի տեսակի բրինձ։Հնդկաստանը բրնձի ամենամեծ մատակարարն է աշխարհում։ Տեղացի արտահանողները կարծում են, որ երկրին բաժին է ընկնում այս հացահատիկի համաշխարհային առևտրի ավելի քան 40%-ը:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Չինաստանի իշխանությունները ծրագրում են արհեստական ​​անձրեւներ ստեղծել ՝ օգտագործելով քիմիական նյութեր ՝ բերքը ռեկորդային երաշտից փրկելու համար։ 2022 թվականի ամառը երկրում ամենաշոգն էր վերջին 61 տարվա ընթացքում ՝ եղանակի դիտարկումների մեկնարկից ի վեր։ Աննորմալ եղանակը հանգեցրեց բերքի չորացման և կիսով չափ ավերված ջրամբարների:
Հունիսին հայտնի դարձավ, որ Ճապոնիայի պրեֆեկտուրաների մեծ մասը որոշել է կրճատել բրնձի մշակության համար մշակվող տարածքները։ Հացահատիկի թանկացման պատճառով գյուղացիները որոշել են նախապատվությունը տալ ցորենին ու սոյային։