Wintershall Dea-ի ղեկավարը հայտարարել է Գազպրոմի կողմից իրենց համատեղ ձեռնարկության հաշիվներից 2 միլիարդ եվրո հանելու մասին. Financial Times
Հնվ 25, 2023 12:49
«Գազպրոմը» դուրս է բերել մոտ 2 միլիարդ եվրո կանխիկ գումար Wintershall Dea-ի հետ համատեղ ձեռնարկություններից,- ասել է Wintershall Dea-ի գործադիր տնօրեն Մարիո Մեհրանը գերմանական Börsen-Zeitung թերթին, գրում է Financial Times-ը: Նրա խոսքով ՝ ռուսական գազի մենաշնորհը պարզապես դատարկել է ընկերության համատեղ հաշիվները։
Wintershall Dea-ն Եվրոպայի խոշորագույն նավթագազային ընկերությունն է, որը պատկանում է BASF նավթաքիմիական կոնցեռնին (67%) և LetterOne-ին (33%), որոնք հիմնադրվել են Միխայիլ Ֆրիդմանի, Գերման Խանի և Ալեքսեյ Կուզմիչևի կողմից: Այն գազ և նավթ է արդյունահանում Նորվեգիայում, Գերմանիայում, ինչպես նաև Ռուսաստանում ՝ «Գազպրոմի» հետ միասին, գործում է Լատինական Ամերիկայում, Եգիպտոսում և Մերձավոր Արևելքում։Ռուսաստանում Wintershall Dea-ն մասնակցել է Յուժնո-Ռուսսկոյե հանքավայրի (Severneftegazprom-ի և Gazprom YuRGM Trading-ի համատեղ ձեռնարկություններ), ինչպես նաև Urengoy նավթի և գազի կոնդենսատային հանքավայրի Աչիմովի հանքավայրերի 1A, 4A, 5A տարածքների մշակմանը (JV Achimgaz): և Աչիմի զարգացում):
Wintershall Dea-ն նաև եղել է Nord Stream 2 նախագծի ներդրողներից մեկը (15,5%) բրիտանական Shell-ի, ավստրիական OMV-ի, ֆրանսիական Engie-ի, գերմանական Uniper-ի հետ միասին, որոնք ֆինանսավորել են դրա արժեքի կեսը (նախագիծը գնահատվել է 11 միլիարդ դոլար — Wintershall): Դեան ներդրել է 730 միլիոն եվրո):