Ալեքպերովը լքում է «Լուկօյլ»-ի նախագահի պաշտոնը և տնօրենների խորհուրդը
Միլիարդատեր Վագիտ Ալեքպերովը Lukoil-ին տեղեկացրել է ընկերության նախագահի պաշտոնից վաղաժամկետ հրաժարականի և տնօրենների խորհրդից հեռանալու իր որոշման մասին։ Այս մասին ասվում է Lukoil կայքի հաղորդագրության մեջ։
Թե ինչու է Ալեքպերովը նման որոշում կայացրել, «Լուկօյլի» հաղորդագրության մեջ չի նշվում։ Ապրիլի 13-ին գործարարը միլիարդատեր Վլադիմիր Եվտուշենկովի, ինչպես նաև միլիարդատեր Սուլեյման Քերիմով Սաիդի որդու հետ ընկել էր  բրիտանական պատժամիջոցների տակ։ Մեծ Բրիտանիայում պատժամիջոցների ենթարկված անձանց ակտիվները ենթակա են սառեցման։
Մարտի 31-ի դրությամբ Ալեքպերովը ձայներ է ունեցել «Լուկօյլ» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերի 3,12%-ում,- հայտնել են ընկերությունում։ Ձեռնարկատիրոջ կարողությունը գնահատվել է 10,5 միլիարդ դոլար ՝ 2022 թվականին Forbes-ի վարկածով աշխարհի ամենահարուստ միլիարդատերերի վարկանիշում:
Ալեքպերովն այն ռուս միլիարդատերերից է, ում կարողությունը 2021 թվականի գարնան համեմատ ամենաշատը նվազել է ՝ 14,4 միլիարդ դոլարով։
Lukoil-ի տնօրենների խորհուրդը մարտի 3-ին ընկերության կայքում հրապարակված կոչում հանդես է եկել Ուկրաինայում «զինված հակամարտության շուտափույթ դադարեցման» օգտին։ Հայտարարության մեջ ընկերության տնօրենների խորհուրդը մտահոգություն է հայտնել «Ուկրաինայում շարունակվող ողբերգական իրադարձությունների» կապակցությամբ, ինչպես նաև «խորին կարեկցանք բոլոր նրանց, ովքեր տուժել են այս ողբերգությունից»: Lukoil-ի տնօրենների խորհուրդը հանդես է եկել իրավիճակի դիվանագիտական ​​ճանապարհով հանգուցալուծման օգտին և նշել, որ Lukoil-ն իր աշխատանքում «ձգտում է ամրապնդել խաղաղությունը, միջազգային հարաբերությունները և հումանիտար կապերը»։