Եվրոպան ռուսական գազը կփոխարինի «էներգիայի այլընտրանքային աղբյուրներով». El Pais
Եվրոպան կփորձի լրացնել ռուսական գազի պակասը ` օգտագործելով այլընտրանքային էներգիայի աղբյուրներ, որոնք ավելի շատ վնաս են հասցնում շրջակա միջավայրին։ Այս մասին հայտնում է իսպանական El Pais հրատարակությունը։ Էներգետիկ ճգնաժամի դեմ պայքարի Եվրահանձնաժողովի ծրագիրը պահանջում է գազը փոխարինել այլ, թեև ավելի աղտոտող վառելիքներով, ինչպես արդյունաբերական, այնպես էլ էլեկտրաէներգիայի արտադրության մեջ:
Նման պլանը պահանջում է նվազեցնել առկա բնապահպանական պահանջները: Գազի պակասի դեմ պայքարելու համար Եվրահանձնաժողովը մշակել է Save Gas for a Safer Winter փաստաթուղթը, որն ուղղված է սպառման կրճատմանը: Դրա համար առաջարկվում է սահմանափակել օդորակիչների շահագործումը, ջեռուցումն ու կրճատել արտադրությունը առանձին ճյուղերում։
Ավելի վաղ URA.RU-ն հայտնել էր, որ Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Մարկուս Ֆերբերը գազի պակասն անվանել է Եվրոպայում Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների պատճառով հիմնական խնդիրը։ Իսկ ամերիկյան Forbes ամսագիրը կարծում է, որ առանց ռուսական գազի գերմանական արդյունաբերությունը կդադարի։