Reuters. Ռուսաստանից Եվրոպա դիզվառելիքի ներմուծումը նվազագույնի կհասնի ապրիլին
Ռուսաստանից Եվրոպա դիզելային վառելիքի ներկրումն արդեն հազիվ է գերազանցում այլ երկրներից ներկրվողներին,- հաղորդում է Reuters-ը ՝ վկայակոչելով Vortexa վերլուծական ընկերության տվյալները։ Տվյալները ցույց են տալիս, որ ապրիլին Ռուսաստանից վառելիքի մատակարարումների ծավալը նախորդ տարվա համեմատ կնվազի ՝ հասնելով նվազագույնին, իսկ մնացած ներմուծումը զգալիորեն կաճի։ Ասիայից, Մերձավոր Արևելքից և ԱՄՆ-ից Եվրոպա դիզելային վառելիքի մատակարարումը Եվրոպա ապրիլին կհասնի առավելագույնին 2019 թվականից ի վեր ՝ օրական 760 հազար բարելով»,- հայտնում է Vortexa գործակալությունը։
Միաժամանակ Ռուսաստանից ներմուծումը կկազմի օրական 770 հազար բարել, ինչը ամենացածր ցուցանիշն է այս տարվա դեկտեմբերից ի վեր։
Եվրամիությունը, ԱՄՆ-ի հետ համատեղ, մշակում է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների վեցերորդ փաթեթը ՝ Ուկրաինայում սկսված ռազմական հատուկ գործողության պատճառով: Ակնկալվում է, որ փաստաթուղթը ԵՄ անդամներին կներկայացվի հաջորդ շաբաթվա սկզբին։ Լրատվամիջոցները հայտնում են, որ նոր սահմանափակումները կարող են ազդել ռուսական նավթի ներմուծման և բանկային հատվածի վրա։