Թուրքիան կտրուկ ավելացրել է արտահանումը Ռուսաստան
2022 թվականի հունիսին Թուրքիայից Ռուսաստան ապրանքների արտահանումն անցյալ տարվա հունիսի համեմատ աճել է 46 տոկոսով, իսկ նախորդ ամսվա համեմատ ՝ 52 տոկոսով ՝ հասնելով 791,4 միլիոն դոլարի,- հուլիսի 29-ին հայտնել է Թուրքիայի վիճակագրության ինստիտուտը։
Մայիսին այդ ցուցանիշը կազմել է 519 մլն դոլար, հունիսյան ծավալը ռեկորդային է մեկ ամսվա ընթացքում առնվազն 2010 թվականի սկզբից,- ասվում է ՄԱԿ-ի առևտրային տվյալների բազայի (Comtrade) տվյալներից։ Թուրքական մրգերի, օրինակ ՝ դեղձի և կեռասի մատակարարումները մեծ աճ են գրանցել, սակայն զգալիորեն աճել է նաև մեքենաների, սարքավորումների և բաղադրիչների մատակարարումը:
Ռուսաստանի իշխանությունները դադարեցրել են արտաքին առևտրի վիճակագրության հրապարակումը։ Առայժմ Ռուսաստանի միայն այնպիսի ասիական գործընկերներ, ինչպիսիք են Չինաստանը, Թայվանը, Հարավային Կորեան, Ճապոնիան, Վիետնամը, Մալայզիան, Թաիլանդը, Թուրքիան հաշվետվություն են ներկայացրել հունիսի համար,- ասում է Ֆինլանդիայի Բանկի Անցումային տնտեսությունների ինստիտուտի ղեկավար Իիկկա Կորհոնենը և բոլորն էլ զգալի արտահանումներ ունեն դեպի Ռուսաստան, մեկ տարի առաջվա համեմատ նվազել է, բացառությամբ Թուրքիայի, որը արտահանումն ավելացրել է 46%-ով։
2021 թվականին Թուրքիան զբաղեցրել է տասներորդ տեղը Ռուսաստան ապրանքների խոշորագույն արտահանողների ցանկում։ Սակայն 2022 թվականին պատժամիջոցների պատճառով կտրուկ նվազել է արտահանումը ոչ բարեկամ ճանաչված երկրներից, ինչի արդյունքում Թուրքիան այս ցուցակում առաջ է անցել Իտալիայից, Լեհաստանից, Ճապոնիայից, Նիդեռլանդներից, Ֆրանսիայից և ԱՄՆ-ից։
Ելնելով եվրոպական երկրների մայիս ամսվա արդյունքներից, եթե ենթադրենք, որ նրանց մատակարարումները Ռուսաստան շարունակում են նվազել տարեկան կտրվածքով, ապա հունիսի վերջին Թուրքիան, հավանաբար, կզբաղեցնի չորրորդ կամ հինգերորդ տեղը Ռուսաստանի խոշորագույն մատակարարների շարքում, երկրորդ. միայն Չինաստան (հունիսին Ռուսաստան արտահանումը կազմել է $5 մլրդ ՝ հանած 17% տարեկան), Բելառուս (մայիսին $1,65 մլրդ), Գերմանիա (մայիսին $1,1 մլրդ) և, հնարավոր է, թեև քիչ հավանական, Ղազախստան, որի արտահանումը Ռուսաստան մայիսին կազմել է $572 մլն (հունիսի տվյալները դեռ հասանելի չեն):