Գերմանիան վերացնում է ռուսական նավթի ներկրման դեմ արգելքը
Գերմանիան, որը մինչ այժմ պատժամիջոցներ չի սահմանել ռուսական նավթի դեմ, այլևս չի արգելափակի դրանք, -գրում է Wall Street Journal-ը։ Գերմանիայի քաղաքականությունը փոխվեց, երբ նրան հաջողվեց բանակցել Լեհաստանի հետ ՝ Գդանսկի նավահանգստով նավթ ներկրելու Շվեդտ քաղաքում գտնվող PCK նավթավերամշակման գործարանի համար (պատկանում է «Ռոսնեֆթ»-ին): Մինչ այժմ այս ձեռնարկությունը, որից կախված են տարածաշրջանում հազարավոր աշխատատեղեր, ուներ նավթի միակ աղբյուրը ՝ ռուսական «Դրուժբա» խողովակաշարը։
Այժմ Շվեդտի նավթավերամշակման գործարանը կկարողանա հումք ստանալ Գդանսկի նավահանգստի միջոցով, որի ենթակառուցվածքը կապված է Դրուժբայի հետ։ Լեհաստանի հետ համաձայնությունն անհրաժեշտ էր, քանի որ Ռոստոկ քաղաքի մոտակա գերմանական նավահանգիստը նավթավերամշակման գործարանին չի կարող ընդունել սուպերտանկերներ։ Բացի այդ, գերմանական երկաթուղին այլևս նավթի տանկեր չի օգտագործում։ Գերմանիայի էկոնոմիկայի նախարար Ռոբերտ Գաբեկի խոսքով ՝ պատերազմի սկսվելուց հետո ռուսական նավթի ներմուծման մասնաբաժինը 35%-ից նվազել է 12%-ի, և Ռուսաստանից նավթի մատակարարումների ամբողջական դադարեցումն այլևս գերմանական տնտեսության համար վտանգներ չի պարունակում։ Եթե ​​«Ռոսնեֆտը» հրաժարվի Շվեդտի գործարանում ոչ ռուսական նավթի վերամշակումից, ձեռնարկությունը կանցնի պետական ​​վերահսկողության տակ, ինչպես արդեն տեղի է ունեցել Գազպրոմի գերմանական «դստեր» հետ։
WSJ-ի տվյալներով ՝ Գերմանիան աջակցում է պատժամիջոցներին ՝ ռուսական նավթի ներմուծման փուլային դադարեցման տեսքով։ Այլ առաջարկները, ինչպիսիք են գների սահմանաչափերը, տուրքերը կամ պահուստային հաշիվների ներդրումը, թերահավատորեն են վերաբերվում Գերմանիայի կառավարությանը:
Եվրահանձնաժողովի փոխնախագահ Վալդիս Դոմբրովսկիսը ապրիլի 25-ին խոստացել էր, որ Ռուսաստանի դեմ ԵՄ պատժամիջոցների վեցերորդ փաթեթը կներառի նավթի էմբարգոյի «ինչ-որ տարբերակ»:
Ապրիլի 22-ին Bloomberg-ը հայտնել էր, որ Եվրամիությունը ԱՄՆ-ի հետ համագործակցությամբ պատժամիջոցներ է մշակում ռուսական նավթի դեմ։ Նրանց նպատակն է հնարավորինս կրճատել Կրեմլի եկամուտները ՝ առանց Եվրոպայում տնտեսական ճգնաժամի հանգեցման։