Brent տեսակի նավթի գինը կրկին գերազանցել է 100 դոլարի նշագիծը մեկ բարելի դիմաց
Brent տեսակի նավթի հունիսյան ֆյուչերսների արժեքը ապրիլի 12-ին կրկին բարձրացել է բարելի դիմաց 100 դոլարից: Այս մասին են վկայում Լոնդոնի ICE բորսայի տվյալները։
Մոսկվայի ժամանակով ժամը 10:35-ին հունիսյան մատակարարումների հենանիշային բարելը վաճառվում էր 100,89 դոլարով ՝ նստաշրջանի սկզբից գրեթե 2,5%-ով ավելի: Առքուվաճառքի սկզբում նավթի գինը հասել է 101,87 դոլարի ՝ մեկ բարելի դիմաց։
Հումքի գինը, որը վերջին օրերին որոշակիորեն նվազել է, վերականգնվում է Շանհայում հակակորոնավիրուսային սահմանափակումների չեղարկման, ինչպես նաև ՕՊԵԿ-ի նոր հայտարարությունների ֆոնին։
Նախօրեին Նավթ արտահանող երկրների կազմակերպության (ՕՊԵԿ) գլխավոր քարտուղար Մոհամմեդ Բարկինդը հայտարարել էր, որ Ռուսաստանի դեմ նավթի էմբարգոյի դեպքում ամբողջ հումքի շուկան կկանգնի ճգնաժամի։ Նա նաև ընդգծել է, որ Ռուսաստանից նավթի մատակարարումների դադարեցման դեպքում դրանք իրականում փոխարինող ոչինչ չի լինի։