ԱՄՆ ֆոնդային հիմնական ինդեքսները մեկ օրում ընկել են 2,4-4%-ով
Նյու Յորքի ֆոնդային բորսայում առևտուրն ավարտվել է հիմնական գնանշումների 2,4-4%-ով նվազմամբ: Այս մասին են վկայում առևտրային հարթակի տվյալները։
ԱՄՆ-ի շուկայի ամենահին ինդեքսը ՝ Dow Jones արդյունաբերական ինդեքսը, իջել է 30 հազար կետից ցածր ՝ հասնելով 29927,07 կետի: Սա առաջին անգամ է տեղի ունեցել 2021 թվականի սկզբից ի վեր։ Օրվա ընթացքում այս ցուցանիշը նվազել է 741,46 կետով կամ 2,42%-ով։
S&P 500-ը կորցրել է 123,22 կետ կամ 3,25%: Աշնանը ինդեքսը կանգ է առել 3666,77 կետի վրա։ Nasdaq էլեկտրոնային բորսայի ինդեքսը նվազել է 453,06 կետով ՝ 4,08%-ով: Առևտրի փակման պահին Nasdaq-ը գտնվում էր 10646,10 կետի վրա:
Այս շաբաթ Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Կարին Ժան-Պիերը ասել է, որ «համաշխարհային մարտահրավերները» մեղավոր են ԱՄՆ աճող տնտեսական խնդիրների համար։ Այս «գլոբալ մարտահրավերները» կարող են դառնալ երկրում հնարավոր ռեցեսիայի ՝ տնտեսական աճի տեմպերի դանդաղման պատճառ։
Ավելի վաղ ՝ հունիսի 16-ին, նախագահ Ջո Բայդենը Associated Press-ին ասել էր, որ ամերիկացի ժողովուրդը «շատ, շատ ընկճված է» երկու տարվա համաճարակի, տնտեսական անկայունության և բենզինի գների աճի պատճառով: