El Pais. ԵՄ-ն նախատեսում է իրականացնել ռազմածովային առաքելություն ՝ Ուկրաինայից հացահատիկ արտահանելու համար
Եվրամիությունը դիտարկում է Ուկրաինայից հացահատիկ տեղափոխող բեռնատար նավերին ուղեկցելու ռազմածովային առաքելություն սկսելու հարցը։ Այս մասին հայտնում է իսպանական El Pais թերթը։
Հացահատիկի արտահանումը նախատեսվում է իրականացնել Օդեսայից ՝ Սև ծովով։ Սպասվում է, որ այս հարցը կքննարկվի մայիսի 30-31-ը Բրյուսելում կայանալիք ԵՄ գագաթնաժողովում։Հրատարակության համաձայն ՝ ԵՄ-ն վստահ է, որ անհրաժեշտ է Ուկրաինայից արագ արտահանել երկրում արգելափակված մեծ քանակությամբ եգիպտացորեն, գարի և, առաջին հերթին, ցորեն:
Պարբերականը հիշեցնում է, որ եվրոպական նավերի անցումը Օդեսայի նավահանգիստ կարգավորվում է Մոնտրոյի կոնվենցիայով։ Թուրքիան հետևում է իր հոդվածների կատարմանը։ El Pais-ի աղբյուրը կարծում է, որ թուրքական կողմը թույլտվություն կտա ԵՄ նավերի անցման համար, քանի որ սա մարդասիրական գործողություն է։Ավելի վաղ Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Կարինե Ժան-Պիերը հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ը չի դիտարկում հակառուսական պատժամիջոցները Ուկրաինայից հացահատիկի արտահանմանն աջակցելու դիմաց չեղարկելու հարցը։