2022 թվականին Չինաստանի ՀՆԱ-ն կաճի ընդամենը 2,8 տոկոսով
Չինաստանի տնտեսությունը 2022 թվականին կաճի ընդամենը 2,8 տոկոսով, ինչը զգալիորեն ցածր է 2021 թվականի համեմատ, երբ կար 8,1 տոկոս աճ։ Այս մասին ասվում է Համաշխարհային բանկի Արեւելյան Ասիայի եւ Խաղաղ օվկիանոսի համար կանխատեսումների մեջ։
Չինաստանը, որին բաժին է ընկնում 23 երկրների ՀՆԱ-ի 86%-ը, ակնկալվում է, որ 2022 թվականին աճը կդանդաղի մինչև 2,8%, 2021 թվականի 8,1%-ից:
Համաշխարհային բանկի փորձագետները նշել են, որ Չինաստանի տնտեսության դանդաղման հիմնական պատճառը Պեկինի կոշտ միջոցներն են ՝ ուղղված կորոնավիրուսի դեմ պայքարին։ Նրանք նաև ավելացրել են, որ կորոնավիրուսից զրոյական հիվանդությունների քաղաքականությունը հանգեցրել է արտադրության և ծառայությունների խափանումների: Դա ազդել է նաև ներքին վաճառքի և արտահանման վրա:
Սեպտեմբերի կեսերին Bloomberg-ը հայտնել էր, որ Չինաստանի տնտեսությունը 2022 թվականին սպասվածից ավելի դանդաղ կաճի։ Ասիական երկրում արտադրության մակարդակը դեկտեմբերի վերջին կբարձրանա միայն 3,5%-ով ՝ նախատեսված 5,5%-ի փոխարեն։ Միաժամանակ, Չինաստանի տնտեսության աճի կանխատեսումները անշեղորեն նվազում են վերջին վեց ամիսների ընթացքում ՝ սկսած 2022 թվականի մարտից։